Strona główna Wydarzenia Żarów Budują obwodnicę Pożarzyska w gminie Żarów

Budują obwodnicę Pożarzyska w gminie Żarów

0

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Pożarzyska. Inwestycja jest współfinansowana ze środków budżetu gminy Żarów oraz przez Kopalnię Granitu Siedlimowice.

– Mineral Polska, spółka grupy STRABAG, jest właścicielem kopalni granitu na terenie gminy Żarów i zobowiązała się współrealizować ten projekt. Inwestycja w znaczący sposób ograniczy ruch samochodów ciężarowych, który prowadzony jest obecnie przez tereny zabudowane. Budowana obwodnica zwiększy bezpieczeństwo pieszych i kierowców oraz pozytywnie wpłynie na ograniczenie hałasu w miejscowości. W obecnej chwili realizowane są prace ziemne polegające na zdejmowaniu humusu oraz korytowaniu przebiegu drogi – wyjaśnia Mirosław Mróz dyrektor techniczny Mineral Polska.

Ten etap prac potrwa do czerwca 2021 roku. W następnym etapie droga zyska nową nawierzchnię asfaltową.

– Mineral Polska zobowiązała się do zakończenia realizacji pierwszego etapu pracy do 30 czerwca 2021 r., który obejmuje przygotowanie konstrukcji drogi gminnej. W kolejnym etapie Gmina zobowiązała się do położenia masy bitumicznej – dopowiada dyrektor Mirosław Mróz.

Całkowita wartość inwestycji to kwota 2.097.204,81 złotych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem udział firmy Mineral Polska w budowie drogi określono na kwotę 1 222 403,16 złotych tj. na ponad 58% wartości całego przedsięwzięcia. Wartość zadania po stronie gminy Żarów opiewa na kwotę 874.801.65 złotych. W związku z realizacją tego zadania gmina Żarów złoży wniosek o dofinansowanie pozostałej części prac do Funduszu Dróg Samorządowych lub innego programu dotacyjnego ogłoszonego w danym czasie.

– Budowa drogi wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mrowin, Tarnawy, Imbramowic i Pożarzyska, ponieważ wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych jadących na bocznicę kolejową w Imbramowicach poza teren zabudowany. Rozpoczęta inwestycja jest pierwszym etapem prac zmierzających do całkowitego wyprowadzenia ruchu samochodów ciężarowych z powyższych miejscowości. Kolejnym etapem będzie przebudowa drogi powiatowej nr 2896 D, realizowana przez Powiat Świdnicki i Wrocławski w porozumieniu z Kopalnią Siedlimowice, na odcinku od nowo budowanej drogi do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2085D – mówi Wojciech Lesiak z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

/Magdalena Pawlik, UM Żarów/

Poprzedni artykułZamknięcie placówek kulturalnych i większości sklepów w galeriach handlowych. Od soboty nowe obostrzenia
Następny artykułKurator oświaty krytycznie o udziale uczniów i nauczycieli w protestach w sprawie aborcji. Wystosował list do pedagogów