Strona główna 0_Slider Zamknięcie cmentarzy. Mieszkańcy i samorządy wspierają handlowców, rządowe agencje kupią niesprzedane kwiaty

Zamknięcie cmentarzy. Mieszkańcy i samorządy wspierają handlowców, rządowe agencje kupią niesprzedane kwiaty

2

Piątkowa decyzja rządu o zamknięciu wszystkich cmentarzy na trzy dni zaskoczyła handlowców, którzy w sąsiedztwie nekropolii planowali sprzedawać kwiaty i znicze. Takie ograniczenie działalności oznacza dla nich poważne straty finansowe. Ze wsparciem dla sprzedawców ruszyli samorządowcy oraz zwykli mieszkańcy. Według zapowiedzi premiera producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą też mogli otrzymać pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

fot. UM Świebodzice

Przypomnijmy, podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że cmentarze będą zamknięte w dniach 31 października – 2 listopada. Miało to na celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzja rządu zaskoczyła i zirytowała nie tylko tych, którzy nie mogli odwiedzić grobów swoich bliskich. To także cios dla producentów i handlujących kwiatami i zniczami pod cmentarzami.

Na pomoc sprzedawcom ruszyli mieszkańcy. Z bardzo dużym odzewem spotkał się apel rozpowszechniany za pośrednictwem mediów społecznościowych, w którym zachęcano do kupowania kwiatów i zniczy. Do takiego działania zachęcali także samorządowcy z powiatu świdnickiego, w tym m.in. ze Świebodzic. – Jest to trudny czas dla wielu świebodzickich ogrodników i przedsiębiorców, którzy zaopatrzeni są w dużą ilość chryzantem. Nagła decyzja o zamknięciu cmentarzy pozbawiła ich zarobku, co spowoduje w ich działalności ogromne straty. (…) W ramach wsparcia lokalnych przedsiębiorców i ogrodników, zastępca burmistrza miasta Tobiasz Wysoczański oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak wraz z mieszkańcami zakupili kwiaty. Następnie zapalili znicze i złożyli je symbolicznie pod pomnikiem Jana Pawła II oraz przed wejściem na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Chryzantemy zakupione przez burmistrza Pawła Ozgę ozdobiły z kolei wejście do świebodzickiego ratusza.

Burmistrz Świebodzic wraz z prezesem ZGK Świebodzice postanowili dodatkowo bezpłatnie udostępnić miejsca handlowe pod cmentarzami komunalnymi przy ulicach Kamiennogórskiej i Wałbrzyskiej. – Wszystkie osoby, które uzyskały pozytywną decyzję zezwalającą na sprzedaż kwiatów i zniczy pod cmentarzami w okresie, kiedy nekropolie pozostają zamknięte, mogą bezpłatnie sprzedać towar, który im został w dniach 3-5.11. (wtorek-czwartek). Mieszkańców zachęcamy do zakupu chryzantem i zniczy na groby swoich najbliższych – poinformowano.

Decyzję o zakupie części kwiatów, aby w ten sposób pomóc okolicznym producentom, podjął również Urząd Miejski w Świdnicy. – Zakupione kwiaty użyjemy do nasadzeń oraz zostaną złożone pod świdnickimi miejscami pamięci m.in: pomnikiem Jana Pawła II, Pomnikiem Zwycięstwa, rondach: Ireny Sendlerowej, ks. Popiełuszki, 100-lecia Niepodległości Polski, Abrahama, Andrzeja Wajdy – wylicza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Sprzedawcy, którym zostały kwiaty będą mogli je sprzedać od poniedziałku w kilku lokalizacjach Świdnicy. Miasto nie zamierza pobierać opłaty od handlujących. Darmowe miejsca to: ul. Mieszka (przy targu), pl. Grunwaldzki (przy hali targowej). Te stragany, które zostały wcześniej opłacone, nadal będzie można wykorzystać do handlu.

Na zwolnienie handlowców z opłat zdecydowano się też w Żarowie. Od samego rana na żarowskim targowisku trwa Wielki Targ Kwiatów. – Nagła decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy bardzo skomplikowała sytuację drobnych przedsiębiorców, którzy jak co roku zrobili duże zapasy kwiatów, stroików i zniczy. Pragniemy pomóc wszystkim handlowcom, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy decyzją rządu RP, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz przedsiębiorstwa i firmy funkcjonujące na terenie gminy Żarów do zakupu kwiatów. Spójrzmy na chryzantemy trochę inaczej niż tradycyjnie. Są przecież piękne i kojarzą się z jesienią. To najbardziej jesienne kwiaty w całym roku. Postawmy je w ogrodach czy na tarasach. Bądźmy solidarni i pomóżmy naszym handlowcom, którzy po niespodziewanym zamknięciu cmentarzy, pozostali z niesprzedanymi kwiatami – zachęcają samorządowcy z Żarowa. Targowisko w Żarowie dla handlujących kwiatami i zniczami otwarte jest od godz. 7.30 rano. Handlowcy są zwolnieni z wszelkich opłat.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział poprzez media społecznościowe, że w związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane przed cmentarzami w okresie 31 października – 2 listopada. Zapewnił także, że zrefundowane zostaną wydatki samorządów, które przeprowadziły podobną akcję. – Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem – przekazano w komunikacie ARiMR.

ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklaracje taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Kierownik biura powiatowego Agencji wskazuje miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu – dodano.

Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 roku – poinformowała Agencja.

O działaniach rządowych agencji informuje również burmistrz Strzegomia. – Terenowy oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) odkupi od producentów chryzantem z terenu gminy Strzegom kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed naszymi cmentarzami. Proszę o kontakt telefoniczny w poniedziałek (02.11) pod nr telefonu: 74 8560 531 (Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu) zainteresowane osoby – przekazał burmistrz Zbigniew Suchyta. W gminie Marcinowice wszystkie osoby chcące skorzystać z rządowej pomocy proszone o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 74 85-85-226.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSpacer w Świdnicy, blokada w Świebodzicach
Następny artykułPrzyjęcia planowe w świdnickim szpitalu wstrzymane do odwołania. Coraz więcej pracowników na L4