Strona główna 0_Slider Uroczystości odwołane lub ograniczone. Jak będzie wyglądało Święto Niepodległości w miastach i...

Uroczystości odwołane lub ograniczone. Jak będzie wyglądało Święto Niepodległości w miastach i gminach powiatu świdnickiego?

0

102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów będzie zupełnie inna niż poprzednie. Pandemia koronawirusa wymogła ograniczenia, które nie pozwalają na organizowanie pokazów tanecznych, akademii, koncertów, biegów. Miasta i gminy powiatu świdnickiego zachęcają do świętowania w domach i w sieci.

Świdnica

W tym roku po raz pierwszy od lat świdniczanie nie będą mogli wziąć udziału w cieszącym się ogromną popularnością Biegu Niepodległości, nie będzie również tradycyjnych miejskich uroczystości z pieśniami patriotycznymi i występami zespołów tańca ludowego i narodowego.  Po wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń i zamknięciu od 7 listopada także jednostek kultury, nie będzie można obejrzeć okolicznościowych wystaw, przygotowanych przez ŚOK i Miejską Bibliotekę Publiczną. Nie zostało natomiast odwołane nabożeństwo za Ojczyznę, które ma zostać odprawione 11 listopada o godzinie 9.00 w świdnickiej katedrze. Warto jednak pamiętać, że w kościołach obowiązuje limit 1 osoba na 15 m2. Samorząd świdnicki w tym roku nie udekorował ulic flagami państwowymi.

Część aktywności została przeniesiona do sieci:

Miejska Biblioteka Publiczna

Pięknie o Polsce”

termin: 09 – 11.11.2020 r.

miejsce: https://pl-pl.facebook.com/filianr2mbpswidnica/

O wolności słów kilka ”

termin: 09 – 11.11.2020 r.

miejsce: https://www.facebook.com/mbpwswidnicywypozyczalnianaukowa/

Narodowe Święto Niepodległości – czy wiesz, że… ”

termin: 02 – 11.11.2020 r.

miejsce: www.mbp.swidnica.pl, https://www.facebook.com/MBPswidnica

Konkurs „Bohaterowie codzienności”. Kim są nasi współcześni bohaterowie?

Regulamin: www.mbp.swidnica.pl, https://www.facebook.com/MBPswidnic

Młodzieżowy Dom Kultury

X Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

termin: 11.11.2020 r. , w godz. 10:00-13:00

miejsce: portal Lichess.org

Tempo gry: 5 minut + 3 sekundy na zawodnika

Szczegółowe informacje na www.mdk.swidnica.pl, https://www.facebook.com/MlodziezowyDomKultury/

Odbiór nagród, we wszystkich konkursach, nastąpi w terminie późniejszym, w danej instytucji z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Gmina Świdnica

Drodzy Mieszkańcy Gminy Świdnica. Dzień 11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Dokładnie 102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Po okresie niewoli i zaborów, dzięki splotowi wielu wydarzeń i okoliczności nasza Ojczyzna powróciła na mapę polityczną Europy. Godne uczczenie tych wydarzeń jest naszym patriotycznym obowiązkiem i wyrazem przywiązania do wartości wyznawanych przez naszych przodków. Jednak w tym roku liczne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, ale przede wszystkim troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy Świdnica sprawiły, że obchody Narodowego Święta Niepodległości będą wyglądały inaczej niż zwykle. Nie odbędzie się uroczysta akademia i koncert podczas których, jak co roku wręczaliśmy najważniejsze gminne wyróżnienia: tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica i Zasłużony dla Gminy Świdnica. Tego dnia świętujmy niepodległość w gronie najbliższych: punktualnie o godz. 12:00 zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego, a także pieśni patriotyczne, które bliskie są sercu każdego Polaka. To one dają radość, moc i nadzieję. – napisała w liście do mieszkańców wójt Teresa Mazurek.
Strzegom
W najbliższą środę, 11 listopada o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu zostanie odprawiona msza św. w intencji naszej Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.

Pół godziny wcześniej – o 11.30 – władze samorządowe Strzegomia złożą w imieniu mieszkańców kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w pobliżu Strzegomskiego Centrum Kultury.

Świebodzice

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców miasta w tym roku nie odbędą się tradycyjne uroczystości patriotyczne upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. Przed Ratuszem Miejskim  została ustawiona wystawa poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej pod nazwą „Tak powstawała Niepodległa”.  Autorami 11 plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”). Wystawę prezentuje Miejski Dom Kultury. Można ją oglądać codziennie do niedzieli 15 listopada.

Jaworzyna Śląska

Jaworzyna Śląska nie zrezygnowała z tradycyjnego Biegu Niepodległości, ale zmieniła jego formułę. Nie będzie wspólnego biegania, ale aktywność indywidualna. „Proponujemy Państwu przebiegnięcie samodzielnie dowolnie wybranego przez siebie dystansu w okresie przed Narodowym Świętem Niepodległości. Oczywiście najlepiej pokonać go z najbliższymi, mając jednak na uwadze obowiązujące ograniczenia związane ze zgromadzeniami publicznymi.” – zachęca gmina. Zdjęcia można było od 5 do 10 listopada zamieszczać  w komentarzach pod specjalnie utworzonym profilem na portalu społecznościowym. Dziś można oglądać bogatą galerię.

Gmina Marcinowice

11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień będziemy świętować inaczej niż do tej pory, ale zawsze z biało-czerwoną w sercu. Zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi państwowej na swoich domach oraz włączenia się do śpiewania polskiego hymnu w środę 11 listopada o godzinie 12.00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” – zachęca gmina Marcinowice.

Gmina Dobromierz

Żadnych obchodów nie zaplanowano w gminie Dobromierz. „W tym roku ze względu na trwającą sytuację epidemiczną spowodowaną przez Covid-19, obchody Narodowego Święta Niepodległości znacząco różnić się będą od tych z lat ubiegłych. Z uwagi na wprowadzony reżim sanitarny i liczne apele o pozostanie w domach, zachęcamy Państwa do uczczenia tego święta poprzez wywieszenie flagi, która będzie symbolem patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny, a izolacja dowodem naszej społecznej odpowiedzialności.” – czytamy na stronie Urzędu Gminy.

Poprzedni artykuł„Gazety te są zagrożeniem dla wolności słowa”. Stowarzyszenie Wydawców Gazet Lokalnych krytykuje za Medialne Perły Samorządu. Jedna z nagród trafiła do Świdnicy
Następny artykułFitness World nie wytrzymał kolejnego zamknięcia. Jest wniosek o upadłość