Strona główna 0_Slider Szlachetna Paczka. Jest już lista rodzin czekających na pomoc

Szlachetna Paczka. Jest już lista rodzin czekających na pomoc

1

Ich życie zrujnowała choroba, samotność, uzależnienia. Z trudem wiążą koniec z końcem, często brakuje im na jedzenie, nie mówiąc już o wyposażeniu mieszkania. Siedem rodzin z powiatu świdnickiego znalazło się wśród blisko 5 tysięcy potrzebujących, do których w tym roku może dotrzeć Szlachetna Paczka.

fot. UG Świdnica,zdjęcie archiwalne

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 20 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 620 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 14 i pół tys. rodzin w potrzebie przekroczyła 45 milionów złotych.

Na stronie akcji są już historie rodzin i osób oraz listy potrzeb. I tak Pani Agnieszka ze Strzegomia ma trójkę dzieci. Bardzo wcześnie urodziła pierwsze dziecko, potem przyszły kolejne, dlatego nigdy nie mogła podjąć pracy. Rozwiodła się z pierwszym mężem, który znęcał się nad rodziną. Drugi mąż odszedł od nich. Cała czwórka mieszka obecnie w jednym pokoju. Wiktor – najmłodszy syn cierpi na wczesnodziecięcą dychawicę oskrzelową. Wymaga troskliwej opieki, dlatego też pani Agnieszka nie może podjąć pracy zarobkowej. Żaden z byłych mężów nie łoży na utrzymanie dzieci. Rodzina miesięcznie na utrzymanie otrzymuje 1939 zł. Po odliczeniu wydatków na rachunki, leki oraz przedszkole zostaje jej 844 zł, czyli 211 zł na osobę miesięcznie. Najtrudniejszy dla rodziny jest brak możliwości podjęcia pracy przez panią Agnieszkę, z uwagi na sprawowaną nad dziećmi opiekę. Mimo tych trudności, kobieta nie poddaje się i szuka pracy chociażby dorywczej wśród znajomych, rozsyła swoje CV. Nie poddaje się w walce o lepsze jutro, jej wspaniałe dzieci są jej największą motywacją, by się nie poddawać. Pani Agnieszka musi dokładnie planować wszystkie wydatki, aby nie popaść długi. Znalezienie pracy zdecydowanie poprawiłoby sytuację finansową rodziny, to jest dla kobiety priorytet w tym momencie. Lista potrzeb jest bardzo krótka. Potrzebne jest łóżko piętrowe, żywność i środki czystości.

Ideą Szlachetnej Paczki jest także jednoczenie sił. Paczki wspólnie przygotowują grupy znajomych, firmy, rodziny. Co roku ideę wspiera polska kadra w piłce nożnej i para prezydencka.

Przemyślana pomoc materialna organizowana przez darczyńców w kolejnych tygodniach trafi do rodzin podczas tzw. Weekendu Cudów. To wyjątkowy moment w roku, kiedy potrzebujący otrzymują pomoc i zyskują nadzieję na trwałą zmianę swojego życia. Wolontariusze w tym roku będą przekazywali Szlachetne Paczki 12 i 13 grudnia.
Organizatorzy jednych z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce dokładają wszelkich starań, by Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości były organizowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wytycznych sanitarno epidemiologicznych. Wypracowane rozwiązania opiniował ekspert z zakresu wirusologii, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, który wspierał organizację w przygotowaniach do edycji innych niż zwykle.
/materiały organizatora, opr. red./
Poprzedni artykułBój beniaminków rozpoczęty! Polonia Stal Świdnica mierzy się z LKS-em Goczałkowicami-Zdrój! [RELACJA LIVE]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Komunardów