Strona główna 0_Slider Prof. Marcin Drąg honorowym obywatelem Świdnicy

Prof. Marcin Drąg honorowym obywatelem Świdnicy

0

Świdniczanin, prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który wraz z zespołem polskich i zagranicznych naukowców poszukuje sposobu na unieszkodliwienie działania koronawirusa SARS-CoV-2 i kontynuuje prace nad stworzeniem leku, który powstrzyma namnażanie się wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 w ludzkim organizmie, został honorowym obywatelem Świdnicy. Uchwałę w tej sprawie jednomyślnie przyjęła Rada Miejska w Świdnicy.

fot. Politechnika Wrocławska

45-letni prof. Marcin Drąg wraz ze swoim zespołem pracuje nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, mającymi na celu opracowanie metod ograniczających rozprzestrzenienie się koronawirusa. Równolegle do prowadzonych na całym świecie prac nad szczepionkami, ekipa prof. Drąga z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania PWr poszukuje skutecznego leku na SARS-CoV-2. To właśnie zespół kierowany przez świdniczanina zidentyfikował i skutecznie przetestował molekuły bardzo silnie hamujące namnażanie się wirusa. Ekipa prof. Draga za darmo udostępnia innym naukowcom wyniki swych badań nad substancjami zdolnymi pokonać koronawirusa. – Każdy z tej wiedzy może skorzystać. Jeśli komuś się uda, przy naszych współudziale, zrobić lek, który będzie działał, będę szczęśliwy – podkreśla uczony.

W 2019 roku prof. Marcin Drąg został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – nazywanej „Polskim Noblem” – w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. W kwietniu 2020 roku prof. Drąg wraz z prof. Krzysztofem Simonem, ordynatorem oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, zostali wyróżnieni Nagrodą Wrocławia za zaangażowanie w walce z pandemią koronawirusa.

27 listopada naukowca postanowili wyróżnić świdniccy samorządowcy, którzy nadali prof. Marcinowi Drągowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy. Wniosek w tej sprawie, złożony przez prezydent Świdnicy, spełnił wymogi formalne, a także został pozytywnie zaopiniowany przez siedmioosobowy zespół radnych. Decyzję w sprawia nadania tytułu radni podjęli jednomyślnie.

Od 2002 roku tytułem honorowego obywatela Rada Miejska w Świdnicy wyróżniła do tej pory osiem osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Otrzymali je: Claus Wilhelm Hoffmann (były burmistrz Biberach), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek.

/mn/

Poprzedni artykułParkowanie w Świdnicy będzie droższe. Podwyżki od nowego roku
Następny artykułRadny Albert Gaszyński z tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnicy