Strona główna 0_Slider Parkowanie w Świdnicy będzie droższe. Podwyżki od nowego roku

Parkowanie w Świdnicy będzie droższe. Podwyżki od nowego roku

2

Większość Rady Miejskiej w Świdnicy poparła złożoną przez magistrat propozycję podwyższenia opłat jednorazowych za postój w Strefie Płatnego Parkowania, a także zwiększenie kar za parkowanie bez uiszczenia opłaty lub za przekroczenie opłaconego czasu parkowania. Nowe stawki wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Na niezmienionym poziomie pozostaną opłaty abonamentowe.

Projekt uchwały ma na celu urzeczywistnienie stawek za parkowanie na obszarach charakteryzujących się deficytem miejsc parkingowych. Obecnie obowiązujące opłaty zostały ustalone już w 2011 roku. Podniesienie wysokości opłaty wpłynie pozytywnie na zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w obszarze strefy płatnego parkowania, co ułatwi znalezienie wolnego miejsca kierowcy. Jednocześnie nadmieniam, iż wysokość opłaty za abonament roczny mieszkańca oraz abonamenty ogólnodostępne proponujemy pozostawić na dotychczasowym poziomie – tłumaczył Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, uzasadniając propozycję zmian w cenniku SPP. – Uzyskane w ten sposób dochody pozwolą nam na realizację programu wymiany parkomatów na bardziej nowoczesne i przyjazne w obsłudze. Obecnie funkcjonujące urządzenia zostały zainstalowane w latach 2009-2011 – dodał Gleba.

Od stycznia 2021 roku w I podstrefie za godzinę postoju kierowcy będą musieli zapłacić 3,90 zł zamiast obecnej opłaty w wysokości 3,00 zł. Za drugą godzinę postoju opłata wyniesie 4,60 zł (obecnie 3,60 zł), za trzecią godzinę – 5,50 zł (obecnie 4,30 zł), za czwartą i każdą kolejną godzinę – 3,90 zł (obecnie 3,00 zł), zaś minimalna opłata umożliwiająca postój do 15 minut wzrośnie z 50 gr do 1 zł. Podwyżka obejmie również II podstrefę: za postój do jednej godziny trzeba będzie zapłacić 2,20 zł (obecnie 1,50 zł), za drugą godzinę – 2,60 zł (obecnie 1,80 zł), za trzecią godzinę – 3,10 zł (obecnie 2,10 zł), za czwartą i każdą kolejną godzinę – 2,20 zł (obecnie 1,50 zł), natomiast minimalna opłata umożliwiająca postój do 15 minut wzrośnie z 30 do 50 gr.

Na niezmienionym poziomie pozostaną opłaty abonamentowe. W górę pójdą jednak kary za nieuiszczenie opłaty oraz za przekroczenie opłaconego czasu parkowania. Dotychczas za nieopłacenie postoju trzeba było zapłacić od 30 zł (w przypadku uregulowania należności w ciągu 16 godzin) do 50 zł (powyżej 16 godzin od nałożenia kary). Po zmianach będzie to: 50 zł (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia wezwania) lub 150 zł (po 7 dniach od dnia wystawienia wezwania). W przypadku kary za przekroczenie opłaconego czasu parkowania dotychczas opłata wynosiła 10 zł (przy jej uregulowaniu w czasie do 3 godzin), 30 zł (od 3 do 16 godzin) lub 50 zł (powyżej 16 godzin od nałożenia kary). Od nowego roku będzie to: 30 zł (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia wezwania) lub 100 zł (po 7 dniach od dnia wystawienia wezwania).

W piątek kwestią przyjęcia nowych stawek zajmowała się Rada Miejska w Świdnicy. Za wprowadzeniem podwyżki zagłosowało 14 radnych (Bokszczanin, Dzięcielski, Fasuga, Gadzińska, Gaszyński, Grudziński, Kempa, Kuc, Morańska, Paluszek, Rumiancew-Wróblewska, Wach, Wołosz, Żurek), a 8 było przeciw (Cygan, Lewandowski, Makowski, Nowaczyńska, Ora, Podgórski, Skowrońska-Wiśniewska, Struzik).

/mn/

Poprzedni artykułTurniej szachowy on-line
Następny artykułProf. Marcin Drąg honorowym obywatelem Świdnicy