Strona główna 0_Slider Powstanie aleja poświęcona honorowym i zasłużonym mieszkańcom Świdnicy?

Powstanie aleja poświęcona honorowym i zasłużonym mieszkańcom Świdnicy?

4

Podczas najbliższego posiedzenia świdnickiej Rady Miejskiej, radni podejmą decyzję w sprawie nadania prof. Marcinowi Drągowi  tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy, a także wyróżnienia Alberta Gaszyńskiego tytułem Zasłużonego dla Miasta Świdnicy. O symboliczne upamiętnienie wszystkich dotychczas wyróżnionych przez samorząd osób zaapelował ostatnio przewodniczący Rady Miejskiej.

Symboliczne drzewa dedykowane postaciom zasłużonym dla miasta mogłyby być sadzone przy Alei Goplany, niedaleko zalewu Witoszówka

Od 2002 roku Rada Miejska w Świdnicy nagrodziła tytułem Honorowego Obywatela osiem osób szczególnie zasłużonych dla miasta Otrzymali je: Claus Wilhelm Hoffmann (były burmistrz Biberach), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek. Do tego grona wkrótce dołączyć może świdniczanin, prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który wraz z zespołem polskich i zagranicznych naukowców poszukuje sposobu na unieszkodliwienie działania koronawirusa SARS-CoV-2 i kontynuuje prace nad stworzeniem leku, który powstrzyma namnażanie się wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 w ludzkim organizmie.

Powiększyć ma się również przeszło 30-osobowe grono Zasłużonych dla Świdnicy. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, która została zwołana na 27 listopada, radni zajmą się uchwałą w sprawie nadania tego wyróżnienia Albertowi Gaszyńskiemu. Wniosek w tej sprawie, złożony przez klub radnych Platformy Obywatelskiej, spełnił wymogi formalne, a także został pozytywnie zaopiniowany przez siedmioosobowy zespół radnych oraz prezydent Świdnicy.

O tym, że uhonorowanie szczególnie zasłużonych dla lokalnej społeczności osób nie musi ograniczać się do przyznania tytułu i wręczenia pamiątkowego medalu przypomina przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, który zaproponował, aby na terenie miasta stworzyć miejsce poświęcone wyróżnionym. – W związku ze Statutem Gminy Miasto Świdnica i nadawanym przez Radę Miejską w Świdnicy tytułów „Zasłużony dla Miasta Świdnicy’ i „Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy” proszę o wyznaczenie miejsca, gdzie moglibyśmy sadzić symboliczne drzewa dedykowane tym zasłużonym postaciom dla naszego miasta. Jednocześnie byłby to symbol naszej dbałości o środowisko i żywy pomnik ludzi, którzy swoje życie i działalność poświęcili dla Świdnicy – zasugerował Jan Dzięcielski w złożonej interpelacji. Jak wskazuje, takim miejscem mogłaby być położona nad zalewem Witoszówka Aleja Goplany, zaś uroczystość sadzenia drzew mogłaby się odbywać 11 listopada, na stałe wpisując się do kalendarza miejskich obchodów Narodowego Dnia Niepodległości.

Świdnicki magistrat dotychczas nie odniósł się do propozycji przewodniczącego Rady.

/mn/

Poprzedni artykułCztery Żywioły Słowa wraz z konkursem przenoszą się do sieci
Następny artykułŚwidnicka ciepłownia chce grzać ekologicznie. Radny pyta o możliwe zmiany w wysokości opłat