Strona główna 0_Slider Pomnik księcia Bolka Świdnickiego stanie na skwerze Kaczyńskiego. Najpierw konkurs i zbiórka...

Pomnik księcia Bolka Świdnickiego stanie na skwerze Kaczyńskiego. Najpierw konkurs i zbiórka funduszy

21

Najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie konkurs na zaprojektowanie pomnika Bolka II, który w przyszłości stanie na skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. Pomysł uhonorowania księcia piastowskiego zyskał aprobatę mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. 

Przypomnijmy, w ramach konsultacji świdniczanie mogli wskazać, który z trzech zaproponowanych pomników powinien ich zdaniem stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego: pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik Księcia Bolka Świdnickiego, a także pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Świdniczanie mogli też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zgłoszonym propozycjom i przedstawić własny pomysł na zagospodarowanie skweru. W połowie lipca ogłoszono wyniki konsultacji, w których oddano 947 ważnych głosów. Największe poparcie zyskał pomysł budowy pomnika księcia Bolka II (650 głosów). Za budową pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej zagłosowało 127 osób, za pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego opowiedziało się 94 mieszkańców, a 76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

O tym, dlaczego w Świdnicy powinien stanąć pomnik Bolka II mówiła jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, które zgłosiło tą właśnie propozycję. – Lata świetności grodu Świdnica trwają od siedmiu stuleci, od panowania Bolka II. Nadszedł czas, aby ta historyczna postać znalazła się w przestrzeni obecnej Świdnicy. Trzy razy składaliśmy w ciągu wielu lat pomysł postawienia takiego pomnika. Ostatnio, w rocznicę 650-lecia śmierci księcia Bolka II, jako Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej złożyliśmy akces budowy tego pomnika. Pomnika twórcy potężnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, genialnego polityka, wybitnego taktyka – to jemu zawdzięczamy rozgłos i sławę grodu Świdnica w tamtych czasach w Europie i na świecie. Był najwybitniejszym z Piastów Śląskich. Konferencja popularnonaukowa, która odbyła się w Świdnicy 15 czerwca 2018 roku przybliżyła społeczeństwu historię księstwa, księcia oraz jego bratanicy Anny, żony króla czeskiego, późniejszego cesarza, Karola IV. Telewizyjna produkcja “Korona Królów” również zrobił świetny marketing tej postaci. Nadszedł odpowiedni moment, aby promocja miasta Świdnicy i regionu związana była z postacią Bolka Świdnickiego – mówiła Pawłowska.

Przywoływała przy tym badania archeologiczne, wedle których w miejscu obecnego kościoła zielonoświątkowego miał stać zamek Bolka II. – To nasza historyczna powinność, abyśmy zadbali by w przestrzeni miasta pojawiła się postać księcia. Gdzie? Tam gdzie żył, był i urzędował – czyli na zamku. To tutaj, może w otoczeniu rekonstrukcji murów zewnętrznych, powinien usiąść książę – na osi biegnącej od katedry, poprzez Rynek, ulicę Kotlarską do tego właśnie miejsca, aby mógł spoglądać na swoje miasto i podziwiać, jak teraz wygląda. I o to musimy zadbać. Konkurs, w którym wezmą udział artyści – profesjonaliści, rzeźbiarze – wyłoni najlepszą pracę – wskazywała Pawłowska.

Przygotowania do ogłoszenia konkursu na projekt przyszłego pomnika znajdują się już na ostatniej prostej. – Czekamy w tej chwili na uchwałę Rady Miejskiej w sprawie zagospodarowania skweru, umożliwiającą ustawienie pomnika. Mamy przygotowane wszystkie materiały dla projektantów, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w konkursie – tłumaczy prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Jak zaznacza, procedura konkursowa powinna potrwać maksymalnie pół roku, natomiast dwa lata przewidziano na realizację pomnika. Nie jest przy tym wykluczone, że budowa monumentu potrwa krócej, jest to jednak uzależnione od pozyskania potrzebnych funduszy. – Wraz z przyjęciem uchwały będziemy mogli rozpocząć zbiórkę środków na budowę. Będziemy wysyłali listy do wszystkich podmiotów gospodarczych, do świdniczan za granicą. Konto mamy już założone – czekamy tylko na moment, gdy będziemy mogli rozpocząć – wyjaśnia Pawłowska

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPrzegrali tylko z Parasolem, wdrapując się na drugi stopień podium
Następny artykułGrudniowej giełdy staroci i numizmatów nie będzie