Strona główna 0_Slider Policjant pokonał koronawirusa, oddał osocze i apeluje do innych ozdrowieńców

Policjant pokonał koronawirusa, oddał osocze i apeluje do innych ozdrowieńców

1

Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie innym”- na ten apel bez wahania odpowiedział st. sierż. Łukasz Machnik, który jest ozdrowieńcem po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. To z funkcjonariuszy świdnickiej komendy, który stawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu i oddał osocze. Trafi ono do potrzebujących, którzy nadal walczą z chorobą – informuje Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.

Fot. KPP w Świdnicy

St. sierż Łukasz Machnik, na co dzień pracujący w Zespole Prewencji- Komisariatu Policji w Strzegomiu, odpowiedział na apel i 20 listopada 2020 roku pojawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Jest też honorowym dawcą krwi, więc i w tym przypadku nie mogło być inaczej.

Osocze od ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS (SARS-CoV), MERS oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki bardzo prosimy o kontakt z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu: tel. +48 74 664 63 13, e-mail: [email protected]
Kto może oddać osocze?
1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
2. Osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończania izolacji, lub osoby u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
3. Są w wieku 18-60 lat,
4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
5. Kobiety, które nie były w ciąży.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Jak pobiera się osocze?Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze i pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.

Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
/opr. asz/
Poprzedni artykułKumulacja: nietrzeźwy, bez uprawnień i poszukiwany
Następny artykułCzołowe zderzenie w Słotwinie