Strona główna 0_Slider Parkowanie w Świdnicy będzie droższe?

Parkowanie w Świdnicy będzie droższe?

21

Wprowadzenie podwyżki opłat jednorazowych za postój w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania, a także zwiększenie kar za parkowanie bez uiszczenia opłaty lub za przekroczenie opłaconego czasu parkowania – to propozycje zgłoszone przez Urząd Miejski w Świdnicy, którymi podczas najbliższego posiedzenia zajmą się miejscy radni.

Projekt uchwały ma na celu urzeczywistnienie stawek za parkowanie na obszarach charakteryzujących się deficytem miejsc parkingowych. Obecnie obowiązujące opłaty zostały ustalone już w 2011 roku. Podniesienie wysokości opłaty wpłynie pozytywnie na zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w obszarze strefy płatnego parkowania, co ułatwi znalezienie wolnego miejsca kierowcy. Jednocześnie nadmieniam, iż wysokość opłaty za abonament roczny mieszkańca oraz abonamenty ogólnodostępne proponujemy pozostawić na dotychczasowym poziomie – tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, uzasadniając projekt zmian w Strefie Płatnego Parkowania. – Uzyskane w ten sposób dochody pozwolą nam na realizację programu wymiany parkomatów na bardziej nowoczesne i przyjazne w obsłudze. Obecnie funkcjonujące urządzenia zostały zainstalowane w latach 2009-2011 – dodaje Gleba.

Zgodnie z przygotowanymi przez magistrat zmianami, w I podstrefie za godzinę postoju kierowcy będą musieli zapłacić 3,90 zł zamiast obecnej opłaty w wysokości 3,00 zł. Za drugą godzinę postoju opłata wyniesie 4,60 zł (obecnie 3,60 zł), za trzecią godzinę – 5,50 zł (obecnie 4,30 zł), za czwartą i każdą kolejną godzinę – 3,90 zł (obecnie 3,00 zł), zaś minimalna opłata umożliwiająca postój do 15 minut wzrośnie z 50 gr do 1 zł. Podwyżka obejmie również II podstrefę: za postój do jednej godziny trzeba będzie zapłacić 2,20 zł (obecnie 1,50 zł), za drugą godzinę – 2,60 zł (obecnie 1,80 zł), za trzecią godzinę – 3,10 zł (obecnie 2,10 zł), za czwartą i każdą kolejną godzinę – 2,20 zł (obecnie 1,50 zł), natomiast minimalna opłata umożliwiająca postój do 15 minut wzrośnie z 30 do 50 gr.

Na niezmienionym poziomie mają pozostać opłaty abonamentowe. W górę pójdą jednak kary za nieuiszczenie opłaty za parkowanie oraz za przekroczenie opłaconego czasu parkowania. Dotychczas za nieopłacenie postoju trzeba było zapłacić od 30 zł (w przypadku uregulowania należności w ciągu 16 godzin) do 50 zł (powyżej 16 godzin od nałożenia kary). Po zmianach będzie to: 50 zł (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia wezwania) lub 150 zł (po 7 dniach od dnia wystawienia wezwania). W przypadku kary za przekroczenie opłaconego czasu parkowania dotychczas opłata wynosiła 10 zł (przy jej uregulowaniu w czasie do 3 godzin), 30 zł (od 3 do 16 godzin) lub 50 zł (powyżej 16 godzin od nałożenia kary). W przypadku przyjęcia zmian będzie to: 30 zł (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia wezwania) lub 100 zł (po 7 dniach od dnia wystawienia wezwania).

Zgodnie z propozycją Urzędu Miejskiego w Świdnicy, nowe stawki miałyby wejść w życie od stycznia 2021 roku. Najpierw jednak zgłoszonymi zmianami muszą zająć się radni, którzy wniesionym projektem uchwały zajmą się podczas planowanych na 27 listopada obrad Rady Miejskiej w Świdnicy.

Jak proponowane podwyżki oceniają samorządowcy? – Biorąc pod uwagę obecne stawki, niezmienne od lat, zmiana musi być wprowadzona, by je urealnić – uważa radny Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju. – Na pewno nigdy nie ma dobrego momentu na podwyżki, w obecnej sytuacji można by pomyśleć o odroczeniu terminu do czasu zakończenia pandemii. To temat budzący wiele emocji. Przez lata zmieniło się choćby średnie wynagrodzenie Polaków, obecne stawki przestały pełnić swoją rolę zniechęcającą do długich postojów w centrum miasta. Kierowcy powinni szukać miejsc gdzie indziej. Pytany o to, gdzie kierowcy mają szukać miejsc poza strefą płatnego parkowania, by dostać się na piechotę do centrum, odpowiada, że takiej alternatywy miasto nie stworzyło.

Krzysztof Lewandowski, radny Prawa i Sprawiedliwości uważa z kolei, że uzasadnianie podwyżek tym, że opłata nie była zmieniana od lat jest dziecinne i banalne. – To, że nie były podnoszone, to dobrze. Poszerzaliśmy strefę już wiele razy i w tej chwili praktycznie nie ma w centrum miejsc, gdzie można stanąć za darmo. Nie widzę też, by strefa była przepełniona – twierdzi radny i dodaje, że opłaty zaszkodzą i tak trudnej sytuacji przedsiębiorców i usługodawców. – Ostatnio naliczyłem, że około 1/4 lokali w centrum Świdnicy stoi pusta. Handel i usługi w tym miejscu od lat są nieopłacalne. Zwłaszcza teraz, podczas pandemii, podwyżek nie powinno być. Na pewno będę głosował przeciw.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPrezydent Świdnicy znalazła pomysł na wyjaśnienie oszczędności na wywieszaniu flag
Następny artykułZmarła pracownica świdnickiego przedszkola