Strona główna 0_Slider „Nigdy nie było tu tak pusto”. Świdnickie cmentarze we Wszystkich Świętych 2020

„Nigdy nie było tu tak pusto”. Świdnickie cmentarze we Wszystkich Świętych 2020

10

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, gdy Polacy tłumnie ruszali na groby swoich bliskich, by zapalić symboliczne znicze, postawić kwiaty. To była też szczególna okazja do spotkań z rodziną. Dawno nie było tu tak smutno, tak pusto” – napisała na portalu społecznościowym świdnicka strażniczka miejska, która od lat pełni służbę przy świdnickich nekropoliach.

30 października Rada Ministrów wydała rozporządzenie, którego paragraf 28 stanowi: „Od dnia 31października 2020r. do dnia 2 listopada 2020r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych”. Na większości nekropolii  bramy zostały zamknięte w nocy z 30 na 31 października. Wyjątkiem jest Przemyśl, gdzie prezydent pozostawił bramy otwarte. Jak tłumaczy Wojciech Bakun, „Obowiązuje więc zakaz wstępu na cmentarze, chyba że udają się Państwo na pogrzeb lub CZYNNOŚCI Z NIM ZWIĄZANE!”

W Świdnicy na wszystkich nekropoliach, parafialnej i dwóch komunalnych bramy zostały zamknięte, otaśmowane i wywieszono kartki informujące o zamknięciu ze względu na decyzję premiera.

Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko najbliższych parę dni, ale myśleć o tym, co za tydzień, za miesiąc – stwierdził w piątek premier Morawiecki. – Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień przed Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – cmentarze będą zamknięte. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć. Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – przekazał szef rządu.

Termin ogłoszenia zamknięcia spotkał się z krytyką i oburzeniem. W piątkowe popołudnie na cmentarzach pojawiły się tłumy ludzi, którzy chcieli zdążyć z zapaleniem zniczy. Z towarem zostali hodowcy chryzantem i osoby handlujące zniczami. W całej Polsce uruchomione zostały inicjatywy wsparcia.

Podobnie jak wczoraj, także dzisiaj większość osób przestrzega zakazu wstępu. Na cmentarzach panuje ogromna pustka.

Na zdjęciach cmentarze przy Al. Brzozowej i ul. Słowiańskiej w Świdnicy.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułŚwidnica po raz kolejny wybiera się na spacer
Następny artykułTargowisko bez żadnych opłat. Żarów wspiera hodowców chryzantem