Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica po raz kolejny wybiera się na spacer

Świdnica po raz kolejny wybiera się na spacer

7

Od 22 października nieprzerwanie w całej Polsce trwają akcje protestacyjne po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej o niezgodności z Konstytucją punktu ustawy, dopuszczającej aborcję w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu. W powiecie świdnickim swój sprzeciw manifestowali mieszkańcy Świdnicy, Żarowa, Strzegomia i Świebodzic, często po kilka razy. Na jutro planowane są kolejne “czarne spacery”.

Dziewiątego dnia protestów głos w sprawie aborcji zabrał prezydent Andrzej Duda, który zaproponował przyjęcie nowego kompromisu w sprawie aborcji. – Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne – wyjaśniał prezydent Duda w wydanym w piątek oświadczeniu. Ta deklaracja nie wpłynęła na determinację osób, które codziennie w całej Polsce wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczania praw kobiet. Nie powstrzymały ich również wytyczne, jakie śledczym i prokuratorom pod koniec ubiegłego tygodnia przekazał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, „Polecam niezwłoczne informowanie Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej o każdym zarejestrowanym postępowaniu, którego przedmiotem jest sprowadzenie, w związku z odbywającymi się obecnie nielegalnymi zgromadzeniami, niebezpieczeństwa dla życia i lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach” – napisał w piśmie udostępnionym przez RMF.FM. Święczkowski pisze, że „każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego”. Wskazany paragraf przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy w świdnickiej policji i prokuraturze rejonowej, do 30 października żadne postępowanie nie było prowadzone.

Kolejny “czarny spacer” rozpocznie się 2 listopada o godzinie 19.00 na Rynku w Świdnicy.

/asz/