Strona główna 0_Slider Nie ma chętnych na niedokończone hospicjum przy Leśnej

Nie ma chętnych na niedokończone hospicjum przy Leśnej

0

Po raz drugi miasto próbowało sprzedać działkę z niedokończonym hospicjum przy ulicy Leśnej. Do przetargu nikt się nie zgłosił.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto.

Budynek, po przejęciu przez miasto, został uprzątnięty z pozostałości po pracach budowlanych – zdemontowano stemplowanie stropu i schodów. Usunięto luźne elementy konstrukcyjne. Budynek został posprzątany, a gruz usunięty. Poprzedni inwestor składował tam całą ziemię z wykopów na działce sąsiedniej – została ona również wywieziona – informowała w styczniu 2019 roku rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska. Na zabezpieczenie niedokończonej budowy hospicjum przeznaczono 30 tys. złotych.

Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z rozpoczętą budową, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Cenę działki o powierzchni 0,3545 ha ustalono na 2 mln 214 tys. złotych brutto. Pierwszy przetarg nie zakończył się sprzedażą.

Drugi przetarg odbył się 17 listopada. Miasto obniżyło cenę do 1 992 600,00 zł brutto, ale mimo to nikt nie złożył oferty.

Kontrolę procedur związanych z nieudaną budową hospicjum przeprowadziła Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. „Kontrola miała charakter problemowy, przeprowadzona została w miesiącu październiku 2020 roku. Z treści protokołu pokontrolnego sporządzonego przez Przewodniczącego zespołu kontrolnego Radnego Wiesława Żurka nie wynika, iż kontrola wykazała jakiekolwiek nieprawidłowości w kontrolowanym zakresie. Wniosków pokontrolnych nie było. Nie mniej jednak Zespół Kontrolny zwrócił uwagę w protokole na to, aby  w przyszłości zarówno Prezydent Miasta Świdnicy, jak i Radni zachowali szczególną ostrożność i roztropność, rozpatrując czy to zarządzeniami Prezydenta czy też Uchwałami Rady Miejskiej podobne sytuacje.” – czytamy w protokole pokontrolnym, który zostanie przedstawiony radnym podczas sesji 27 listopada 2020 roku.

/asz/

Poprzedni artykułChłopcy liderami tabeli
Następny artykułBombki świąteczne – jak wybrać idealną dekorację choinki na święta?