Strona główna 0_Slider Milczący protest nastolatki w kościele św. Józefa. Jest decyzja sądu

Milczący protest nastolatki w kościele św. Józefa. Jest decyzja sądu

12

Weszła do kościoła pw. św. Józefa w Świdnicy i milcząc stanęła z plakatem, na którym było jedno zdanie “Módlmy się o prawo do aborcji”. Księża wyprosili dziewczynę i wezwali policję. Funkcjonariusze przekazali sprawę 16-latki do wydziału rodzinnego i nieletnich Sądu Rejonowego w Świdnicy. Dzisiaj zapadała decyzja.

Do zdarzenia doszło 25 października 2020 roku. Trwał kolejny dzień protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję ze względu na wady płodu za niekonstytucyjną. Na niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział organizowanie akcji protestacyjnych w kościołach. Zachęcano, by właśnie tam wyrazić swój sprzeciw dla zaostrzenia prawa dotyczącego przerywania ciąży. Do takich manifestacji doszło w wielu polskich miastach.

W Świdnicy odnotowano tylko jedno takie zdarzenie,  w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Kotlarskiej. Po południu z transparentem, na którym widniał napis „Módlmy się o prawo do aborcji” zjawiła się tam 16-latka, którą duchowni wyprosili ze świątyni, a następnie wezwali policję. – Około godziny 12.30 policjanci zostali poproszeni o interwencję w kościele, w którym nieletnia miała zakłócać obrządek religijny. Po przeprowadzeniu czynności w jednostce została ona przekazana pod opiekę jednego z rodziców – mówiła Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Policja  prowadziła czynności w związku z art. 195 kodeksu karnego, który stanowi: “kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. 27 października sprawa wraz z dowodem w postaci transparentu została przekazana do wydziału rodzinnego i nieletnich Sądu Rejonowego w Świdnicy. Sąd zlecił przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

– Wczoraj otrzymaliśmy wywiad, jest on dla nastolatki pozytywny – mówi sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Sąd wydał dzisiaj postanowienie o niewszczynaniu postępowania. Uzasadnienie sporządzane jest na wniosek stron. Na to postanowienie przysługuje zażalenie.

/asz/

Poprzedni artykułPonad 2800 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w kraju i powiecie świdnickim?
Następny artykułJazdę zakończył w rowie