Strona główna Wydarzenia Świdnica Listy, które ratują życie i wolność. Tegoroczny maraton on-line

Listy, które ratują życie i wolność. Tegoroczny maraton on-line

0

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, podobnie jak w latach poprzednich, zachęca do udziału w Maratonie Pisania Listów. Organizowana przez Amnesty International akcja pomaga uwolnić niesłusznie więzionych aktywistów i społeczników, wielu ludziom ratuje życie.

W 2018 i 2019 osoby, które chciały wesprzeć represjonowanych na całym świecie, mogły przyjść do Szkoły Podstawowej nr 8, napisać osobiście list i obejrzeć przygotowywane przez młodzież wystawy. W tym roku ze względu na pandemię szkoła zaprasza do udziału w maratonie on-line. – Maraton jest międzynarodową akcją organizowana przez Amnesty International co roku na początku grudnia. Polega na pisaniu listów w obronie niesłusznie uwięzionych osób w różnych krajach. Uczniowie naszej szkoły wezmą w niej udział po raz kolejny. Akcja ta zawsze przynosi pozytywne efekty i co roku kilka osób zostaje uwolnionych. Będzie nam miło, jeśli zechcecie Państwo do akcji, by wspólnie zaapelować o sprawiedliwość – zachęca placówka w liście do czytelników Swidnica24.pl.

Gdy w Chile wybuchły protesty przeciwko rosnącym nierównościom, Gustavo Gatica dołączył do nich. Wyszedł na ulice w listopadzie 2019 roku. Tak jak w przypadku innych demonstracji, policja odpowiedziała brutalną siłą, której nie powstrzymywali dowódcy. Policja strzelała niebezpieczną amunicją prosto w tłum, trafiając Gustavo w oboje oczu. Na zawsze stracił wzrok. „Oddałem oczy za przebudzenie reszty”, mówi. Na kolejnych demonstracjach protestujący zakładali przepaski na oczy i skandowali jego imię. Chcą sprawiedliwości. My też. Domagamy się wszczęcia śledztwa przeciwko dowódcom, którzy ponoszą odpowiedzialność za postrzelenie Gustavo. Są oni zobowiązani do unikania użycia siły, ale nie wypełnili tego zobowiązania” – czytamy w jednej z petycji. Każdy może wybrać konkretną osobę i upomnieć się o sprawiedliwość.

Maraton potrwa do 13 grudnia 2020 roku. Petycje można podpisywać na stronie amnesty.org.pl w zakładce Maraton Pisania Listów.

/red./

Poprzedni artykuł„Niech sprawiają kłopot władzom swoich miast, nie Świdnicy”
Następny artykułWyjechali z Kątów Wrocławskich z drugą lokatą