Strona główna 0_Slider Fort z zabytkowym wiatrakiem prochowym zmieni swoje oblicze. Ruszyła rewitalizacja

Fort z zabytkowym wiatrakiem prochowym zmieni swoje oblicze. Ruszyła rewitalizacja

1

Trwające od lat starania o odnowienie i zagospodarowanie pozostałości fortyfikacji znajdujących się na Wzgórzu Bazaltowym w Strzegomiu przyniosły efekty. Na terenie Fortu Gaj ruszyły pierwsze prace, dzięki którym zrujnowana dotychczas przestrzeń ma się zmienić nie do poznania.

Do czasów współczesnych zachowała się jedynie część XVIII-wiecznych fortyfikacji – fragmenty podziemnych kazamat, murów oporowych i przejść oraz ruina wiatraka. O odnowieniu i zagospodarowaniu terenu między ulicami Niepodległości i Świętego Jana mówiło się od dawna, jednak rozpoczęcie jakichkolwiek prac uzależnione było od pozyskania przez lokalny samorząd środków zewnętrznych. W 2018 roku bez powodzenia wnioskowano o wsparcie projektu rewitalizacji z funduszy unijnych. W 2020 roku udało się znaleźć inne źródło dofinansowania – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego gmina Strzegom otrzyma około 2 mln złotych.

Nasi mieszkańcy już wiele lat czekali na rewitalizację „Fortu Gaj”, który był jednym z ulubionych miejsc dla wielu pokoleń strzegomian. Teraz w końcu nastąpi wymarzony remont – zapowiadali jeszcze niedawno strzegomscy urzędnicy, informując o wyłonieniu wykonawcy prac, który za blisko 4,5 mln złotych zajmie się realizacją I etapu rewitalizacji. 13 listopada poinformowano o rozpoczęciu pierwszych robót. – Obecnie wykonywana jest droga dojazdowa oraz czyszczenie z zakrzaczeń i zarośli terenu – potwierdza Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Cały teren będzie oczyszczony, odnowione zostaną mury okalające, wybudowana zostanie kanalizacja. Teren będzie zaopatrzony w wodę i prąd. Pojawią się nowe ścieżki, mała architektura, toalety i nowe nasadzenia, zamontowany zostanie monitoring. Atrakcję „Fortu Gaj” stanowić będzie fontanna i miejsce na ognisko i grilla. Dopełnieniem będą ławki, stolik kamienny, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne – wylicza Suchyta. Prace te mają zostać zrealizowane do końca września 2021 roku.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułOchotnicza Straż Pożarna ze Świdnicy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Następny artykułNowi policjanci złożyli ślubowanie