Strona główna 0_Slider Dziurawy fragment ulicy Sikorskiego ma wreszcie szansę na remont?

Dziurawy fragment ulicy Sikorskiego ma wreszcie szansę na remont?

0

Zimą 2016 roku został oddany do użytku gruntownie wyremontowany odcinek ulicy Sikorskiego w Świdnicy. Jedna z ważniejszych arterii miasta przez lata była w opłakanym stanie. Modernizacja zdecydowanie poprawiła warunki i bezpieczeństwo jazdy, jednak nie wszystko zostało zrobione. Od pięciu lat na naprawę czeka pozostawiony bez żadnych zmian kilkusetmetrowy odcinek, pełen dziur wybojów. Wojewoda pozytywnie zaopiniował wniosek miasta o przyznanie środków na remont, które mają pokryć połowę niezbędnych wydatków.

Na remont ul. Sikorskiego świdniczanie czekali bardzo długo. Będąca w zarządzie województwa droga była latami pomijana, a prośby i petycje miasta o kapitalny remont ignorowano. Wreszcie dzięki wsparciu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, środkom z budżetu Świdnicy i gminy Świdnica udało się doprowadzić do gruntownej przebudowy, dzięki której nie tylko kierowcy są zadowoleni. Oprócz nowej jezdni wybudowano także między ulicami Langiewicza a zjazdem na Osiedle nad Potokiem chodniki, ścieżkę rowerową, odremontowano pętlę autobusową, są także nowe latarnie i wygodne zjazdy do posesji oraz na boczne drogi. Łączny koszt zadania wyniósł 4 342 762,10 zł, w tym: dotacja z budżetu państwa na realizację projektu – 2 068 072,60 zł, środki własne Gminy Miasto Świdnica – 1 641 072 zł, wkład finansowy Gminy Świdnica – 333 617,50 zł, dotacja celowa z Województwa Dolnośląskiego – 300 000 zł. Na wszystko nie wystarczyło. W tragicznym stanie pozostał odcinek od ul. Langiewicza do skrzyżowania z ul. Zamenhofa.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy został złożony ponad 2 lata temu. Podobnie jak w przypadku remontu ulicy Kraszowickiej, miasto starało się o środki z “Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. O ile wniosek dotyczący Kraszowickiej zyskał akceptację wojewódzkiej komisji oceniającej prośby o dotację, o tyle wniosek w sprawie Sikorskiego przepadł już na etapie oceny formalnej.

Miasto spróbowało kolejny raz. „Świdnica w sumie złożyła 3 projekty w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dotyczyły one ul. Inżynierskiej, Polna Droga oraz Sikorskiego. Właśnie ta ostatnia inwestycja uzyskała pozytywną rekomendację Wojewody Dolnośląskiego, co znacznie zwiększa jej szanse na uzyskanie dofinansowanie z rządowego programu. Wniosek złożony przez Świdnicę dotyczy remontu ostatniego odcinka ulicy Sikorskiego od skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przy ul. Strzegomskiej do skrzyżowania z ul. Langiewicza (odcinek A-B) wraz z sięgaczem ul. Sikorskiego do budynków mieszkalnych. Odnowione mają również zostać chodniki na danym odcinku, dwie zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne oraz kanalizacja deszczowa. Całkowity koszt zadania to 3 754 386,00 zł.” – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego. Pozytywna ocena nie jest jednoznaczna z przyznaniem dotacji. Ostateczną decyzję na początku 2021 roku podejmie minister infrastruktury.

/red./

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł500-letni Śmiałek przeszedł pielęgnację
Następny artykułTrzech pijanych kierowców zatrzymanych w ciągu jednego dnia