Strona główna 0_Slider Dwa światy przy Przechodniej. Zrujnowana oficyna i komórki tuż obok wyremontowanych kamienic

Dwa światy przy Przechodniej. Zrujnowana oficyna i komórki tuż obok wyremontowanych kamienic

2

Z jednej strony odnowione za blisko 3 mln złotych kamienice, których remont istotnie odmienił wizerunek ulicy Przechodniej, z drugiej znajdujące się od podwórza zdewastowane komórki lokatorskie oraz zrujnowana oficyna. O odmianę tego zakątka miasta apeluje jedna ze świdnickich radnych, wskazując na potencjalne zagrożenie dla osób postronnych.

W ramach prac remontowych zrealizowanych dzięki środkom z budżetu miasta i unijnego programu rewitalizacji odnowionych zostało sześć kamienic przy ulicy Przechodniej. W budynkach zajęto się remontem elewacji, wymianą okien, wykonaniem izolacji, czy też remontem klatek schodowej. Odświeżone elewacje kamienic już od kilku miesięcy cieszą oko, jednak problemem pozostają zdewastowane i wypełnione śmieciami komórki lokatorskie znajdujące się na podwórzu między ulicami Przechodnią a Teatralną.

Już pod koniec kwietnia o podjęcie przez miasto działań mających na celu naprawę lub likwidację zdewastowanych obiektów zwróciła się radna Aldona Struzik. Ostatnio ponowiła swój apel. – Stan komórek zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, przechodniów i licznie bawiących się w tej okolicy dzieci – zauważyła radna w interpelacji przekazanej prezydent Świdnicy, wnosząc o natychmiastowe wyburzenie niebezpiecznych i szpecących komórek.

Koszty sporządzenia dokumentacji projektowej rozbiórki komórek i zabudowań znajdujących się na tyłach budynków przy ul. Przechodniej 4-12 to kwota około czterdziestu tysięcy złotych. Szacowany koszt rozbiórki tych zabudowań oraz wyrównania terenu przekroczy pół miliona złotych – wyjaśnia w udzielonej odpowiedzi prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Ponadto natychmiastowe wyburzenie zabudowań nie jest możliwe -przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszelkich pozwoleń i uzgodnień w tym uzgodnienia dokumentacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków może potrwać około roku czasu. W miarę możliwości finansowych Gmina w kolejnych latach zabezpieczy środki finansowe na realizację inwestycji – dodaje prezydent.

/mn/

Poprzedni artykułNietrzeźwy kierujący zatrzymany
Następny artykułPo raz pierwszy w historii zagrają ze Spartakusem