Strona główna 0_Slider Cmentarze ponownie otwarte. Prymas Polski apeluje o rozłożenie wizyt w czasie

Cmentarze ponownie otwarte. Prymas Polski apeluje o rozłożenie wizyt w czasie

3

Ze względu na epidemię koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Od wtorku są one ponownie otwarte. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, by odwiedziny naszych zmarłych bliskich rozłożyć jednak na wszystkie dni listopada.

Przypomnijmy, podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu wszystkich cmentarzy na trzy dni. – Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień przed Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – cmentarze będą zamknięte. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć. Tradycja jest mniej ważna niż życie – mówił premier. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów wstęp na teren cmentarzy był zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

3 listopada jest pierwszym dniem po wygaśnięciu wprowadzonego zakazu. W przeciwieństwie do piątku, gdy mieszkańcy tłumnie ruszyli na świdnickie cmentarze, chcąc odwiedzić groby bliskich jeszcze przed zamknięciem nekropolii, we wtorkowe przedpołudnie sytuacja była bardziej spokojna. Wzmożonego ruchu można się jednak spodziewać w najbliższy weekend.

O szczególną odpowiedzialność w związku z trwającą pandemią zaapelował ostatnio prymas Polski abp Wojciech Polak. – Rozłóżmy czas odwiedzin grobów naszych najbliższych na cmentarzach na różne dni listopada. Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych. Osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz – na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się – mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia. W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu – stwierdził prymas w orędziu wygłoszonym w sobotę.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński