Strona główna 0_Slider Zrzut z Jeziora Bystrzyckiego zwiększony

Zrzut z Jeziora Bystrzyckiego zwiększony

2

Do 27 m³ na sekundę został zwiększony zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego. Mieszkańcy miejscowości położonych nad Bystrzycą będą w najbliższych godzinach obserwowali wzrost poziomu rzeki.

Bystrzyca w Świdnicy (Kraszowice)

W ostatnich godzinach z jeziora wypływało poprzez tamę lubachowską 20m³ wody na sekundę. – Otrzymaliśmy informację od zarządcy elektrowni wodnych o konieczności zwiększenia zrzutu ze względu na podnoszącą się stale taflę jeziora. Ten zrzut jest bezpieczny, o stanie zagrożenia powodziowego możemy mówić dopiero przy zrzucie powyżej 70 m³ na sekundę – mówi Kazimierz Siemieniecki, szef Zarządzania Kryzysowego w powiecie świdnickim.

Dotychczas tylko gmina Marcinowice ogłosiła alarm przeciwpowodziowy i zachęca mieszkańców do zabezpieczenia mienia i przeniesienia cennych rzeczy na piętra domów. Mimo wielu informacji o wylaniach potoków dla całego powiatu alarmu nie ogłoszono.

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało hydrologiczne ostrzeżenie 3 stopnia dotyczące możliwych wezbrań z przekroczeniem stanów alarmowych. – W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, stany wody ponownie lub w dalszym ciągu będą wzrastały w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, szczególnie w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy oraz Kaczawy – informuje Wioleta Aniśkiewicz, synoptyk IMGW-PIB. Wydane ostrzeżenie obowiązuje do godz. 12.00 w czwartek.

mat. IMGW

Wysoki poziom rzeki Bystrzycy w Burkatowie.

/red./