Strona główna Wydarzenia Złóż wniosek i wymień piec. Nabór przedłużono do końca października

Złóż wniosek i wymień piec. Nabór przedłużono do końca października

1

Przestarzałe systemy ogrzewania, palenie w piecach niewłaściwymi materiałami i wszędobylski zapach spalenizny – to zimowe zmory, których istnienia doświadcza większość mieszkańców gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską. Sytuację w regionie ma zmienić warty ponad 24 mln złotych projekt, w ramach którego przyznawane będą dofinansowania na likwidację węglowych pieców i zastąpienie ich źródłami ekologicznymi. Nabór wniosków o dotację został właśnie przedłużony o miesiąc – do 31 października.

 

Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2020-2022 na terenie następujących gmin Dolnego Śląska: Miasto Świdnica, Boguszów-Gorce, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, Miejska Nowa Ruda, Strzegom, Świebodzice, Świdnica, Walim, Miasto Wałbrzych, Żarów. W jego ramach planuje się zmodernizować łącznie minimum 637 “kopciuchów”, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji PM10 w wysokości 14,34 ton oraz PM2,5 w wysokości 11,13 ton. Ponadto przeciwdziałać to będzie zmianom  klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 2 810 ton równoważnika CO2.

Możliwe będzie dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych (np. podłączenie do sieci ciepłowniczej, wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. Przewiduje się, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Wnioski o udzielenie dofinansowania mogą składać: osoby fizyczne będące właścicielami mieszkania w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym, osoby fizyczne będące właścicielami domu jednorodzinnego, wspólnoty mieszkaniowe.

Nabór rozpoczął się 1 lipca 2020 roku równocześnie na terenie wszystkich 15 gmin biorących udział w projekcie. Ostateczny termin naboru został wyznaczony na 31 października 2020 roku. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość wnioskodawcy. Wzory dokumentów o udzielenie grantu wraz z dołączoną do nich instrukcją wypełniania dostępne są do pobrania na stronie internetowej projektu. Po zakończeniu naboru o udzielenie grantów dokonana zostanie ich ocena. Potrwa to około 4 miesięcy. O wyborze wniosków do dofinansowania nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

W Świdnicy wypełniony jeden egzemplarz wniosku w wersji papierowej w zamkniętej kopercie należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica) w pokoju 1a lub wysłać pocztą. Dokumenty złożone po wyznaczonym terminie nie będą podlegać ocenie.

Ponadto w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w pokoju 317 (III piętro) utworzono punkt informacyjny, gdzie można uzyskać informacje dotyczące naboru i pomoc w zakresie przygotowania dokumentacji niezbędnej do aplikowania o wsparcie. Pytania można również kierować drogą mailową na adres: [email protected] lub telefonicznie: 74/ 856 28 80.

Szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięcia, w tym najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami będą publikowane na stronie internetowej www.wymianakotlow.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułOdkręcaj, nie wyrzucaj! Trwa zbiórka nakrętek dla Emilki i Mai
Następny artykuł9 tygodni na wykonanie niezbędnych prac naprawczych na zalewie Witoszówka? Ogłoszono przetarg