Strona główna Wydarzenia Wielkie sprzątanie Jeziora Bystrzyckiego już jutro

Wielkie sprzątanie Jeziora Bystrzyckiego już jutro

0

Milion powodów, by nie sięgnąć dna – pod takim hasłem 28 października 2020 r. o godz. 12.00 przy hotelu Maria Antonina w Zagórzu Śląskim rozpocznie się akcja, w której mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą zadbać o ekologię. Sztuczny zbiornik, jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie wałbrzyskim, został zalany tonami śmieci po opadach z połowy października.

Na jeziorze powstały wyspy śmieci, setki butelek, opakowań, worków i innych odpadów znajduje się również na brzegach. Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych podjęło się pilnej organizacji i koordynacji wspólnego wysiłku różnych instytucji i podmiotów, którego celem jest sprzątnięcie lub znaczne usunięcie śmieci z Jeziora Bystrzyckiego.

– Wśród wszystkich, którym zależy na czystości tego zbiornika, poszukujemy pomocy i wsparcia.   Nie patrząc na sprawy własności zbiornika, dzierżawy, wykorzystania itp., lecz skupiając się na potrzebie zachowania czystości, pragniemy pogodzić wszystkich we wspólnej inicjatywie – zachęcają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Największy problem stanowią (jak to jest obecnie) śmieci z usytuowanych przy nurtach cieków wodnych gospodarstw domowych itp. Śmieci te, podczas deszczów i przez wzburzone nurty rzeki Bystrzyca i potoku Młynówka, dostają się do Jeziora Bystrzyckiego.   – Prosząc o wsparcie, zwracamy ponownie uwagę, że naszym celem nie jest szukać odpowiedzialnych czy rozsądzać czyim obowiązkiem jest uprzątnięcie śmieci z jeziora. Pragniemy szybko pozbyć się palącego problemu, a organizowaną akcję wykorzystać do wypracowania rozwiązania czy mechanizmu pozwalającego na zminimalizowanie w przyszłości podobnych skutków przybranej wody. Zapraszamy wszystkich do przystąpienia do tej ważnej akcji. Wspólnie posprzątajmy Jezioro Bystrzyckie – zachęcają organizatorzy.

/Informacja UG Walim, opr. red./

Poprzedni artykułPremier krytykuje protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj kolejna manifestacja w Świdnicy
Następny artykułKiepskie wieści… Świdnicki Bieg Niepodległości również odwołany!