Strona główna 0_Slider Takimi pociągami pojedziemy ze Świdnicy do Sobótki i Wrocławia?

Takimi pociągami pojedziemy ze Świdnicy do Sobótki i Wrocławia?

4

Najpóźniej za półtora roku pasażerowie korzystający z usług Kolei Dolnośląskich będą mogli wybrać się w podróż nowymi, hybrydowymi składami zamówionymi przez wojewódzkiego przewoźnika za blisko 170 mln złotych. Sześć elektryczno-spalinowych pociągów ma w przyszłości obsługiwać kolejowe połączenie Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica.

Nowosądecka spółka NEWAG w sumie dostarczy Kolejom Dolnośląskim sześć hybrydowych Impulsów II. – Postępowanie przetargowe dotyczyło dwóch pociągów, z dodaną opcją zakupową na kolejne 6. Przewoźnik postanowił z tej możliwości skorzystać od razu kupując dodatkowe 4 sztuki z opcji. Pierwsze składy na Dolnym Śląsku pojawią się za półtora roku, a kolejne – dwa miesiące później. Pociągi od NEWAG-u spełniają wszystkie obowiązujące normy emisji spalin. To doskonałe rozwiązanie do wykorzystania na trasach, które nie są zelektryfikowane w całości – twierdzi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Hybrydowe Impulsy II dla Kolei Dolnośląskich to trzyczłonowe pociągi przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Każdym z nich będzie mogło wygodnie podróżować około 315 pasażerów. Składy zostaną wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy, ogólnodostępny internet. W trakcji elektrycznej będą rozwijać prędkość 160 km/h, a w spalinowej – 120 km/h.

Nowe pociągi pojadą na trasie Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica, gdzie będą mogły wykorzystać swój dwusystemowy napęd. Linia kolejowa nr 285 pomiędzy Wrocławiem a Sobótką i Świdnicą jest obecnie w trakcie rewitalizacji, co pozwoli na przywrócenie na niej ruchu regularnych połączeń pasażerskich po około 20 latach. Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK prace mają zostać ukończone w przyszłym roku. Rewitalizacja współfinansowana jest ze środków RPO województwa dolnośląskiego. – Dzięki tej inwestycji mieszkańcy między innymi Sobótki i Świdnicy zyskają możliwość łatwego i wygodnego dojazdu do stolicy województwa. Naszym celem jest maksymalne ułatwienie Dolnoślązakom dotarcia do miejsc pracy i nauki, ośrodków kulturalnych i rekreacyjnych, żeby komfort ich życia stale rósł – wskazuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułDerby dla Lechii, blady występ biało-zielonych! [FOTO]
Następny artykułSzczypiornistki APR-u wygrywają z Wolsztyniakiem [FOTO, VIDEO]