Strona główna 0_Slider Protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego trwa. Dzisiaj blokada rond i akcja na...

Protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego trwa. Dzisiaj blokada rond i akcja na Rynku w Świdnicy

22

Po czarnych spacerach i akcjach protestacyjnych przed kościołami dzisiaj kolejna dzień sprzeciwu wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, która drastycznie ograniczyła możliwość podejmowania przez kobiety decyzji o zakończeniu ciąży. Dzisiaj będą blokowane dwa ronda w powiecie świdnickim.

Przypomnijmy, w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Taka decyzja wywołała falę sprzeciwu i doprowadziła do zwołania licznych manifestacji, które w ostatnich dniach odbywały się również przed kościołami. Na taki kierunek protestów wpływ miały głosy poparcia dla wydanego przez Trybunał orzeczenia płynące ze strony duchowieństwa. O uznanie “przesłanki eugenicznej” za niezgodną z konstytucją modlił się świdnicki biskup senior Ignacy Dec, natomiast abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przyjął decyzję Trybunału Konstytucyjnego “z wielkim uznaniem” i cieszył się z “epokowej zmiany prawa”.

Decyzja Trybunału spotkała się z falą protestów w całej Polsce. 23 października dziesiątki osób spacerowały sprzed biur poselskich Wojciecha Murdzka (Porozumienie) i Ireneusza Zyski (PiS) do katedry w Świdnicy. 25 października przeciwnicy drastycznego ograniczania prawa polskich kobiet do legalnej aborcji w przypadku letalnych wad płodu protestowali na Rynku w Świebodzicach oraz przed kościołami.

Dzisiaj blisko stu miastach planowane są blokady ulic. Akcje protestacyjne mają się odbyć także w Świebodzicach i Strzegomiu. O 15.00 rozpocznie się dwugodzinny spacer po przejściach dla pieszych na rondzie w Świebodzicach (wylot na Strzegom), a na 16.00 planowana jest blokada ronda w Strzegomiu. Z ronda uczestnicy przejdą na strzegomski Rynek.

Akcja protestacyjna zostanie zorganizowana również na Rynku w Świdnicy. Początek o godzinie 16.00.

/red./

Poprzedni artykułJak załatwić opiekę nad starszą osobą
Następny artykułWypadek na krajowej piątce w Strzegomiu