Strona główna Artykuł sponsorowany Jak załatwić opiekę nad starszą osobą

Jak załatwić opiekę nad starszą osobą

0

Temat opieki nad starszą osobą jest trudny, zarówno w ujęciu społecznym, jak i w kręgu najbliższej rodziny. Niejednokrotnie jest to zajęcie na tzw. cały etat, a w bardziej skomplikowanych przypadkach trzeba czuwać nad schorowaną osobą nawet całą dobę. Ponieważ nie zawsze są możliwości, aby wygospodarować tyle czasu lub brakuje wiedzy, jak pomóc starszej osoby, która np. wymaga specjalnej opieki, trzeba pomyśleć o załatwieniu domu pomocy dla seniora.

Wymagające zajęcie opieki nad starszymi osobami
Stwierdzenie, czy starsza osoba potrzebuje czyjejś opieki, czy nie, jest sprawą indywidualną. Inaczej wygląda sytuacja w każdej rodzinie – czasem senior będzie potrzebował towarzystwa, by nie doskwierała mu samotność, a innym razem ktoś może być na tyle schorowany, że nie będzie w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności. W obu przypadkach rozwiązaniem może być dom opieki, który jest przystosowany do zapewnienia odpowiednich warunków zarówno zdrowszym, jak i całkowicie schorowanym osobom. Dom seniora w Warszawie wydaje się dobrym rozwiązaniem, które nie tylko pozwoli zadbać o podstawowe potrzeby, takie jak warunki mieszkaniowe, wyżywienie czy opiekę medyczną, lecz również da możliwość zorganizowania zajęć w trakcie dnia, aby jego mieszkańcy mogli się integrować czy aktywnie spędzać czas. A jak załatwić dom opieki dla starszej osoby?

Dom seniora – jak załatwić?
Jeśli opieka nad starszą osobą nie jest możliwa we własnym zakresie, to można wziąć pod rozwagę umieszczenie bliskiego członka rodziny w domu opieki społecznej. Wybierając dobrą placówkę, można być spokojnym o godziwe warunki, jak i zapewnienie wszystkich potrzeb. Trzeba mieć tu na uwadze zarówno standard, jak i zakres oferty (wyżywienia, warunków mieszkaniowych, usług pielęgniarskich itp.). Zazwyczaj proces załatwiania pobytu w domu seniora zaczyna się od złożenia pisemnego wniosku z prośbą o umieszczenie danej osoby w nim. Taki wniosek może złożyć zarówno sam senior, który chciałby zamieszkać w domu opieki w Warszawie, jak i ktoś z rodziny, kto sprawuje nad nim prawną opiekę. Niezbędne jest skompletowanie dokumentów, w czym może pomóc pracownik socjalny. Następnie ma miejsce wywiad środowiskowy zmierzający do stwierdzenia, że nie ma możliwości sprawowania opieki nad starszą osobą w jej miejscu zamieszkania. Po spełnieniu tych formalności jest składany wniosek o skierowanie do domu spokojnej starości, który powinien zawierać również opinię o stopniu sprawności starszej osoby czy zgodę na potrącanie z renty lub emerytury opłaty za pobyt.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSkradziono skuter wodny. Poszukiwani świadkowie
Następny artykułProtest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego trwa. Dzisiaj blokada rond i akcja na Rynku w Świdnicy