Strona główna 0_Slider Pandemia stanęła im na drodze, ale z marzeń o kawiarence nie zrezygnowali....

Pandemia stanęła im na drodze, ale z marzeń o kawiarence nie zrezygnowali. Warto pomóc świdnickim niepełnosprawnym!

0

Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Bliżej Ciebie przy Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy chcą być wśród ludzi, pochwalić się swoimi pracami i poprowadzić kawiarnię. Od ponad roku starają się wcielić swoje marzenia w życie, ale nie jest łatwo. – Plany bardzo pokrzyżowała nam pandemia, jednak podjęliśmy wiele działań i będziemy dążyć do celu – zapowiada Teresa Antonowicz-Rak, kierownik WTZ w Świdnicy. Cały czas trwa zbiórka na remont.

Pomysł na prowadzenie przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną kawiarni sprawdza się we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, w Gdańsku. Świdnicki pomysł jest szerszy, bo łączy serwowanie napojów i ciast ze sprzedażą rękodzieła, wytwarzanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Chcielibyśmy stworzyć szansę także naszym przyjaciołom z WTZ-ów w Mokrzeszowie i Strzegomiu, a w przyszłości dać szansę naszym podopiecznym nie tylko na aktywność, ale także na pracę w ramach spółdzielni socjalnej lub Zakładu Aktywności Zawodowej – mówi Teresa Antonowicz-Rak.

Jesienią ubiegłego roku prezydent Beata Moskal-Słaniewska zgodziła się za symboliczną złotówkę wynająć na czas nieokreślony lokal w samym sercu Świdnicy, w miejscu, gdzie przez wiele lat funkcjonował sklep jubilerski. Na jego gruntowny remont i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami potrzebne są duże środki. Ogromnym utrudnieniem stała się także pandemia. -Od połowy marca do 1 czerwca WTZ był zamknięty, nie mieliśmy możliwości, by realizować nasz plan tak, jak zamierzaliśmy – mówi kierowniczka Warsztatu, ale wylicza długą listę spraw załatwionych: przegląd kominiarski wentylacji lokalu,
wstępna zgoda konserwatora zabytków na przeprowadzenie remontu lokalu, w tym wymiany stolarki oraz zmiany lokalizacji wejścia, stworzenie pełnego projektu budowlanego z projektem hydraulicznym, elektrycznym, przyłącze zewnętrzne z Tauronu, zapewnienie dostaw wody od ŚPWiK; przeprowadzenie pierwszych prac rozbiórkowo-porządkowych.Wszystkie projekty są wykonywane charytatywnie, a po ich ukończeniu stowarzyszenie będzie ubiegało się o wszystkie niezbędne zgody oraz zakupi materiały potrzebne do remontu.

Pandemia nadal nie ułatwia zadania, ale zarówno niepełnosprawni, jak ich opiekunowie i przyjaciele nie zamierzają się poddawać. Dotychczas stowarzyszenie pozyskało 61 866,62 zł, organizując m.in. charytatywny pokaz mody, koncerty i kiermasze. Cały czas projekt można wspierać poprzez zrzutka.pl.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułZmarł 47-latek z Covid-19
Następny artykułMaska jako źródło teatru. Wykład on-line