Strona główna 0_Slider Odwołane spotkania, zamknięta kuria. Nieoficjalnie: bp Mendyk na kwarantannie

Odwołane spotkania, zamknięta kuria. Nieoficjalnie: bp Mendyk na kwarantannie

0

Biskup świdnicki Marek Mendyk znajduje się na kwarantannie i oczekuje na wynik testu na koronawirusa – wynika z nieoficjalnych ustaleń Swidnica24.pl. Świdnicka Kuria Biskupia do tej pory nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła tym doniesieniom, pozostawiając bez odzewu pytania o stan zdrowia ordynariusza świdnickiego. Od początku pandemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 17 biskupów w Polsce.

Według wyliczeń Polskiej Agencji Prasowej, pierwszym z hierarchów, u którego potwierdzono koronawirusa był biskup pomocniczy senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, o czym poinformowano 22 kwietnia. Zakażenie stwierdzono później u: biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Grzegorza Olszowskiego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Romana Pindela, metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, biskupów opolskich Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały, sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Grzegorza Balcerka, ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego bp. Tadeusza Lityńskiego oraz emerytowanego biskupa pomocniczego Pawła Sochy, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej bp. seniora Bogdana Wojtusia, biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka oraz Krzysztofa Włodarczyka, bp. Wiesława Meringa z diecezji włocławskiej, biskupa pomocniczego Piotra Skuchy z diecezji sosnowieckiej.

U czternastu hierarchów zakażenie koronawirusem potwierdzono w październiku. W ocenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ jest wiele miejsc, gdzie biskupi mogą się zakazić. – Pochodzą z różnych rejonów Polski. Tylko część z zakażonych brała udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi w dniach 5-6 października. Wszystko to sprawia, że nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń – stwierdził w rozmowie z PAP.

Świdnicka Kuria Biskupia do tej pory nie informowała o przypadkach zakażenia wśród biskupów diecezji lub o objęciu ich kwarantanną. 21 października wydane zostało zarządzenie bp. Marka Mendyka, w którym poinformowano o wprowadzeniu systemu pracy zdalnej w kurii, zaapelowano o powstrzymanie się od osobistego załatwiania spraw w siedzibie diecezji, a także o ograniczenie przyjęć w kancelariach parafialnych. „Wyczyszczony” został również całotygodniowy grafik biskupa Mendyka. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie wziął on udziału m.in. we mszy poświęconej Janowi Pawłowi II, patronowi Świdnicy, która odbyła się 22 października w katedrze, a także w okolicznościowej modlitwie przy pomniku papieża.

Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej dotychczas nie odniósł się do pytań dotyczących nieobecności ordynariusza świdnickiego oraz nieoficjalnych ustaleń mówiących o objęciu go kwarantanną.

/mn/

Poprzedni artykułProtesty w sprawie aborcji. W niedzielę „Czarny Spacer” w Świebodzicach
Następny artykułAmbulatorium świdnickiego pogotowia nieczynne. SOR zamknięty z powodu podejrzenia COVID-19