Strona główna 0_Slider Od soboty maseczki obowiązkowe w całym kraju. Kiedy nie trzeba ich zakładać?

Od soboty maseczki obowiązkowe w całym kraju. Kiedy nie trzeba ich zakładać?

4

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 od 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie epidemicznej, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. Oznacza to wprowadzenie nowych obostrzeń. Od soboty obowiązkowe będzie m.in. zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie i na ulicy.

Wprowadzenie na terenie całego kraju żółtej strefy oznacza, że noszenie maseczki lub szalika zakrywającego usta i nos będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej: w miejscach ogólnodostępnych, w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w budynkach użyteczności publicznej, w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyjątkiem będą osoby posiadające przy sobie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Przedstawienia stosownych dokumentów mogą zażądać funkcjonariusze policji, straży gminnej lub straży ochrony kolei (na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych).

Ust i nosa nie trzeba będzie zasłaniać:

  • w restauracji lub barze – gdy zajmujemy miejsce przy stole i jemy lub pijemy,
  • w pracy – jeśli nie mamy styczności z osobami z zewnątrz,
  • podczas przebywania na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaż,
  • podczas uprawiania sportu,
  • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są również m.in. osoby poruszające się samochodem samemu lub z osobami, z którymi zamieszkują lub gospodarują wspólnie, dzieci do ukończenia 5. roku życia, osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania.

Inne obostrzenia obowiązujące od 10 października

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych wprowadzony zostanie limit klientów – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m².  W przestrzeni zamkniętej, gdzie obywają się wydarzenia kulturalne i w kinach obowiązywać będzie limit 25% publiczności. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób, przy czym liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m². Podczas wydarzeń sportowych na trybunach zajętych może być nie więcej niż 25% miejsc przewidzianych dla publiczności. Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Do 16 października liczba uczestników przyjęć ślubnych, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych wynosi do 100 osób (z wyłączeniem obsługi). Od 17 października wprowadzony zostanie limit 75 osób uczestniczących w takich wydarzeniach.

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł„Przeciw Polskiej Republice Rad”. Wystawa wkrótce w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Następny artykułBiało-zieloni poszukają punktów w Brzegu [BĘDZIE RELACJA LIVE]