Strona główna Kultura „Przeciw Polskiej Republice Rad”. Wystawa wkrótce w Muzeum Dawnego Kupiectwa

„Przeciw Polskiej Republice Rad”. Wystawa wkrótce w Muzeum Dawnego Kupiectwa

0

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, od 17 października do 29 listopada 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie pokazana wystawa „Przeciw Polskiej Republice Rad! Walka z bolszewikami i Cud nad Wisłą”. Ekspozycję zrealizował dr Radosław Skowron na podstawie wyboru ikonografii i publikacji dr. Wojciecha Lizaka z Antykwariatu Wu-eL w Szczecinie, wzbogaconą o kolekcję broni z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia. 

Podstawową ideą wystawy jest zobrazowanie wojny polsko-bolszewickiej przy szerokim uwzględnieniu pochodzącego z epoki, autentycznego materiału źródłowego i ikonograficznego: plakatów, gazet i innych periodyków, zdjęć, map z projektowanymi granicami przyszłych państw i planów bitew. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja bolszewickich plakatów agitujących za tworzeniem światowej republiki rad oraz niemieckich, rosyjskich i polskich map pokazujących ruch różnych formacji wojskowych na wschodnim teatrze działań wojennych – rok po roku, miesiąc po miesiącu. A nawet dzień po dniu, godzina po godzinie w przypadku Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w dniach 13-26 sierpnia 1920 r. i zakończyła spektakularnym zwycięstwem Józefa Piłsudskiego, zwanym Cudem nad Wisłą. Ta 18 decydująca bitwa w dziejach świata zniweczyła bolszewicki plan podboju Europy i tym samym powstanie Polskiej Republiki Rad – przekazano w zapowiedzi wystawy.

Na wernisażu wystawy, który odbędzie się 16 października 2020 roku o godz. 18.00, będzie można usłyszeć wykonanie Piosnki o Komendancie z 1920 r. autorstwa OR-OTA i Emila Młynarskiego w interpretacji Studia Piosenki La Chanson pod kierunkiem Dariusza Jarosa z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, opr. mn/