Strona główna 0_Slider Mistrz Adam Mroziuk przywrócił życie kolejnemu zegarowi

Mistrz Adam Mroziuk przywrócił życie kolejnemu zegarowi

1

Zegarmistrz Adam Mroziuk od kilkunastu lat przywraca życie świebodzickim zegarom. Dzięki jego pasji i umiejętnościom kolejny czasomierz znów liczy sekundy, minuty i godziny, i robi to niezwykle dokładnie dzięki systemowi GPS.

Zdjęcia fb Forumświebodzice.pl

O naprawie zegara na jednej z wież świebodzickiego dworca kolejowego informuje ForumŚwiebodzice.pl na portalu społecznościowym. – Zegar powrócił tam w 2013 roku, podczas remontu budynku, jednak w późniejszym czasie przestał działać. Teraz, ponownie dzięki Mistrzowi Zegarmistrzostwa Adamowi Mroziukowi (tradycyjnie z pomocą syna Szymona), zegar znowu odmierza czas. Co ciekawe – jest to jeden z najdokładniejszych zegarów w mieście, sterowany przez GPS. Zegar został naprawiony charytatywnie, za darmo – czytamy w notatce.

Warto przypomnieć, że Adam Mroziuk ma ogromne zasługi dla ratowania historycznych zegarów w Świebodzicach. Od lat ratuje i remontuje zabytkowe zegary w mieście. Pierwszy był zegar na budynku Poczty Polskiej przy ul. Świdnickiej, następnie pełna restauracja wieżowego zegara świebodzickiego ratusza, a zaledwie kilka miesięcy temu pan Adam skończył kolejną „zegarmistrzowską robotę” – odtworzył zegar, który przed wojną znajdował się nad drzwiami wejściowymi do Szkoły Podstawowej nr 3. Czasomierza nie było w tym miejscu od niemal stu lat. Pan Adam sam wykonał tarczę i stylizowane wskazówki, zamontował mechanizm i efektowne podświetlenie. Szkoła kupiła części do mechanizmu, całą pracę pan Adam wykonał w wolnych chwilach, bez wynagrodzenia. Kolejny był zegar u zbiegu ulic Wałbrzyskiej, Mickiewicza i Kopernika obok dawnego kina.
W 2013 roku zegarmistrz został uhonorowany przez burmistrza Świebodzic nagrodą “Przyjaciel kultury”.
/opr. asz/