Strona główna 0_Slider “Moja Świdnica, moja macica!” Kolejny dzień protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w...

“Moja Świdnica, moja macica!” Kolejny dzień protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji [FOTO/VIDEO]

27

Trwa kolejny dzień ogólnopolskich protestów będących wyrazem sprzeciwu dla zaostrzenia prawa aborcyjnego oraz orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny. Pod hasłem “Świdnica mówi dość” ulicami miasta przeszła manifestacja zwołana przez Młodzieżowy Strajk Kobiet w Świdnicy. – To jeszcze nie koniec! – zapewniają organizatorki.

Przypomnijmy, w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Taka decyzja wywołała falę sprzeciwu. Od sześciu dni w wielu miastach Polski organizowane są manifestacje. W ostatnim czasie protesty, przemarsze i blokady dróg organizowano również w Świdnicy, Świebodzicach i Strzegomiu.

W środę w Świdnicy odbyła się kolejna akcja protestacyjna, która przyciągnęła setki osób. – To jest siódmy dzień protestów w całej Polsce. Dzisiaj kobiety nie poszły do pracy, nie poszły do szkoły, nie poszły na uczelnie. Dziękuję wam wszystkim, że przychodzicie, że ta sprawa nie jest wam obojętna. Będziemy krzyczeć, będziemy śpiewać – ale pamiętajcie, że tu chodzi o prawa kobiet. Nie chcemy wywoływać żadnych bójek i awantur, bo nie o to nam chodzi. Chcemy być zauważeni i usłyszani, ale nie chcemy prowokować – podkreślały organizatorki spaceru. Uczestnicy manifestacji wyruszyli z Rynku i przemaszerowali trasą: Grodzka, Muzealna, Żeromskiego, pl. Grunwaldzki, Wałbrzyska, Pionierów Ziemi Świdnickiej, Sprzymierzeńców, al. Niepodległości, pl. Wolności, Równa, Mieszka I, Wodna, Wrocławska i Pułaskiego, powracając na główny plac miasta.

W najbliższych dniach planowane są kolejne protesty. W czwartek o godzinie 16.30 na placu Jana Pawła II w Świdnicy odbędzie się akcja “Biskupie nie DECyduj za nas“. Z kolei na piątek zapowiedziano protestacyjny spacer “Siła jest kobietą“, który rozpocznie się o godzinie 18.00 budynkiem Urzędu Miasta w Żarowie. – Spacer ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec wyroku TK ws. aborcji. Walczymy o nasze i Wasze prawa. Walczymy o wolność wyboru. Tu chodzi o naszą przyszłość, ale też o przyszłość Waszych partnerek, córek, matek i nie tylko! – tłumaczą organizatorzy. Również w piątek na protest wybiorą się mieszkańcy Strzegomia – “Spacer poważnie zaniepokojonych ludzi” wyruszy ze strzegomskiego Rynku o godz. 19.00.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński