Strona główna 0_Slider COVID-19. Powrócą godziny dla seniorów w sklepach. Nauka w szkołach bez zmian

COVID-19. Powrócą godziny dla seniorów w sklepach. Nauka w szkołach bez zmian

12

Od najbliższego czwartku przywrócone zostaną godziny dla seniorów w placówkach handlowych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podczas sobotniej konferencji prasowej szef rządu zaapelował do osób starszych o pozostanie w domach w związku z pandemią koronawirusa. Na dotychczasowych zasadach funkcjonować będą szkoły.

Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – mówił podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów- to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki – na normalnych obrotach.

Najważniejszy temat to to, jak ochronić naszych seniorów. Udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie – osoby powyżej 60-70 roku życia są najbardziej narażone. Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów – to może ocalić życie. W ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów – zaapelował premier. – Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października.

Apeluję o pomoc dla seniorów. Wiemy, że są metody na ograniczenie epidemii: dystans, dezynfekcja, maseczka. Ten system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe – proszę o wspieranie osób starszych – mówił Morawiecki. Zapowiedział przy tym, że 38 mln złotych zostanie przekazanych do Domów Pomocy Społecznej celem zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia pracowników.

Dyskutujemy bardzo intensywnie o systemie edukacji. 98% szkół funkcjonuje teraz w systemie stacjonarnym. Strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji na razie zdaje egzamin w tym trudnym zakresie. Nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym. Tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnych skutków społecznych. Słyszymy bardzo wyraźnie, że są poważne uszczerbki na zdrowiu, także psychicznym, z powodu długotrwałej izolacji – wskazywał Morawiecki. O kolejnych decyzjach rząd będzie informować w cyklu tygodniowym.

/mn/