Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

1

Rozpoczęcie sezonu na świdnickim lodowisku, spotkania i wykłady, a może przejazd parowozem po jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz (piątek)

W piątek, 16 października 2020 r. o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz, dziennikarką Gazety Wyborczej i redaktor naczelną Gazety Świebodzic, która tym razem wystąpi w roli autorki książki „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”.

Idąc tropem zbrodniarzy wojennych i ich powojennych losów, autorka odkrywa przed czytelnikiem tajniki procesów, jakie odbyły się w latach 1946-1950 w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, poruszając temat sprawiedliwości, która spotkała przynajmniej niektórych oprawców z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

„Przeciw Polskiej Republice Rad”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa (wernisaż w piątek)

Od 17 października do 29 listopada 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie pokazana wystawa “Przeciw Polskiej Republice Rad! Walka z bolszewikami i Cud nad Wisłą”. Ekspozycję zrealizował dr Radosław Skowron na podstawie wyboru ikonografii i publikacji dr. Wojciecha Lizaka z Antykwariatu Wu-eL w Szczecinie, wzbogaconą o kolekcję broni z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia.

Podstawową ideą wystawy jest zobrazowanie wojny polsko-bolszewickiej przy szerokim uwzględnieniu pochodzącego z epoki, autentycznego materiału źródłowego i ikonograficznego: plakatów, gazet i innych periodyków, zdjęć, map z projektowanymi granicami przyszłych państw i planów bitew. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja bolszewickich plakatów agitujących za tworzeniem światowej republiki rad oraz niemieckich, rosyjskich i polskich map pokazujących ruch różnych formacji wojskowych na wschodnim teatrze działań wojennych – rok po roku, miesiąc po miesiącu. A nawet dzień po dniu, godzina po godzinie w przypadku Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w dniach 13-26 sierpnia 1920 r. i zakończyła spektakularnym zwycięstwem Józefa Piłsudskiego, zwanym Cudem nad Wisłą. Ta 18 decydująca bitwa w dziejach świata zniweczyła bolszewicki plan podboju Europy i tym samym powstanie Polskiej Republiki Rad – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Na wernisażu wystawy, który odbędzie się 16 października 2020 roku o godz. 18.00, będzie można usłyszeć wykonanie Piosnki o Komendancie z 1920 r. autorstwa OR-OTA i Emila Młynarskiego w interpretacji Studia Piosenki La Chanson pod kierunkiem Dariusza Jarosa z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Wieczór muzyczny z Berkanan (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wieczór muzyczny z Berkanan. W programie: prezentacja instrumentów folkowych i etnicznych, prezentacja instrumentów elektronicznych, mini recital muzyczny, ciekawostki, opowieści, anegdoty, sprzedaż debiutanckiej płyty.

Wieczór odbędzie się 16.10.2020 r., o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi sanitarnymi.

Rusza świdnickie lodowisko (od soboty)

W sobotę, 17 października ruszy nowy sezon na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ceny pozostały na poziomie z poprzedniego sezonu. Zajdą jednak pewne zmiany. Obok specjalnych zaleceń sanitarnych, częściowo zmienią się godziny funkcjonowania obiektu oraz maksymalna liczba osób korzystających jednocześnie ze ślizgawki.

Więcej informacji w zapowiedzi dotyczącej inauguracji sezonu.

Tajemnice herbu Świebodzic (sobota)

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z dr. Januszem Kujatem „Tajemnice herbu Świebodzic”. Wykład wraz z prezentacją odbędzie się 17 października 2020 roku o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach (ul. Wolności 13, 58-160 Świebodzice). Wstęp wolny.

Weekend pod parą w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota-niedziela)

W najbliższą niedzielę na trasę z Jaworzyny Śląskiej, przez Wałbrzych, Głuszycę, Jedlinę-Zdrój, Nową Rudę, do Kłodzka wyruszy prowadzony przez zabytkową lokomotywę parową Muzealny Pociąg Specjalny. Atrakcji nie zabraknie również dzień wcześniej na terenie jaworzyńskiego muzeum.

Już w najbliższą sobotę, 17 października w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej rozpoczniemy Weekend pod Parą na Dolnym Śląsku. To tutaj zobaczycie przygotowania do wyjazdu Muzealnego Pociągu po jednej z najbardziej malowniczych krajobrazowo tras w Polsce. “Od kuchni” zobaczycie pracę maszynistów – rozpalanie pieca, wszystkie czynności związane z obsługą lokomotywy, czyli obrządzanie parowozu, a także prac drużyny parowozowej w trakcie obsługi Królowej Szlaków, lokomotywy parowej TKt48-18 – zachęcają organizatorzy z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska.

Podczas wizyty w jaworzyńskim muzeum chętni będą mogli przejechać się po Trasie Parowozowej. Przewozy realizowane są po bocznicy muzeum o pełnych godzinach: 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Odwiedzający będą też mieli możliwość zwiedzania muzeum z wykwalifikowanymi przewodnikami, którzy opowiedzą o naszych eksponatach i zapoznają gości z historią kolei nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

W niedzielę, 18 października 2020 roku na trasę z Jaworzyny Śląskiej do Kłodzka wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny “Antracyt”. – Przejazd odbędzie po linii kolejowej nr 286. Linia Wałbrzych – Kłodzko powstała w latach 1879-80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej. Przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało na budowie wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka nas przejazd 3 tunelami – w tym najdłuższymi tunelami kolejowymi w Polsce – pod Małym Wołowcem 1600 m i pod Świerkową Kopą w Świerkach, który liczy aż 1168m – zaznaczają organizatorzy.

Bilety na przejazd będzie można zakupić na pokładzie pociągu w dniu przejazdu. Bilety dostępne są również po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: [email protected] Muzeum Kolejnictwa – tel. 74 637 43 30. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo w przejazdach dla osób posiadających potwierdzone rezerwacje. Szczegółowe informacje, w tym rozkład jazdy i cennik, dostępne są na stronie Muzeum Kolejnictwa.

/opr. mn/

Poprzedni artykułW gminie Żarów posadzą 600 drzew
Następny artykuł16-latek z wódką i bez maseczki. Strażnicy interweniowali na pl. Grunwaldzkim