Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Charytatywny piknik rodzinny dla Justyny Ciok, spotkania z historią, polowanie na skarby podczas niedzielnej giełdy staroci, a może sportowe emocje podczas rajdowej rywalizacji w ramach 48. Rajdu Świdnickiego-Krause? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

33. Dni Fotografii (piątek-niedziela)

I Gminna Senioriada (piątek-niedziela)

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To szczególne święto osób będących w jesieni życia, dające możliwość zwrócenia uwagi społeczności lokalnej na osoby starsze, których nie brakuje w gminie Świdnica. Z tej okazji zostanie zorganizowana I Gminna Senioriada.

Tegoroczna – pierwsza edycja została zorganizowana pod honorowym patronatem wójta gminy Świdnica, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, sołectwem Lubachów, Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Lubachowie. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Senior z seniorem, czy senior z juniorem – każdy znajdzie coś dla siebie. W programie m.in. koncert zespołu „Univers”, wspólne grzybobranie w Lubachowie i gotowanie z Andrzejem Polanem.

Spotkanie „Muzyka, Kobiety i Koronki” w Świebodzicach (piątek)

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza na spotkanie pn. „Muzyka, Kobiety i Koronki”, które będzie okazją do dyskusji na temat roli rzemiosła dawniej i dziś, zaprezentowania wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji, a także historii koronczarstwa w naszym regionie. Uczestnicy poznają piękną stronę koronek. Wspomnimy sylwetkę księżnej Daisy von Pless, która wiele czasu i energii poświęcała działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na przykładach autentycznych robótek prezentowanych na wystawie będzie można przyjrzeć się finezji koronkowych ozdób.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc chęć udziału w wydarzeniu należy zgłaszać drogą elektroniczną ([email protected]) lub telefonicznie: 74 666 95 70. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Mała Norymberga w Strzegomiu (piątek)

2 października gościem Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu będzie autorka książki „Mała Norymberga” – dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz.  Dla mieszkańców gminy Strzegom spotkanie może być wyjątkowo ciekawe, bo będzie dotyczyło wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy. Autorka opisuje bowiem nieznane do tej pory procesy zbrodniarzy wojennych, którzy związani byli z obozem koncentracyjnym Gross-Rosen, leżącym terenie dzisiejszej Rogoźnicy. Założyli go Niemcy, a jego celem była eksploatacja niewolników w pobliskim kamieniołomie, który należał do przedsiębiorstwa SS – DEST.

Dziennikarka podąża śladem zbrodniarzy i pokazuje ich twarze. Poznajemy homoseksualnego Pippla, zwykłego tramwajarza z Czerniowców, który zmienił się w potwora czy żydowskiego kapo, którego dotknęła dintojra współosadzonych. Dziennikarka opisuje też proces ekstradowanych z amerykańskiej strefy okupacyjnej strażników KL Gross-Rosen. Ostatni rozdział książki to dziennikarskie śledztwo. Kim był człowiek zatrzymany w 1946 roku pod byłym obozem, który podawał się za lekarza obozowego? Czy przed sądem w Świdnicy mógł stanąć sam Josef Mengele?

Spotkanie odbędzie się w piątek 2 października o godzinie 18.00 w CAS „Karmel” (ulica Tadeusza Kościuszki 2, Strzegom).

XVII Żarowska Prelekcja Historyczna (piątek)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie serdecznie zapraszają na XVII Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w dniu 2 października 2020 roku o godz. 18:00 w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 w Żarowie.

W związku z obostrzeniami epidemiologicznymi udział w wydarzeniu będzie możliwy jedynie dla posiadaczy specjalnych zaproszeń, które można odebrać na portierni Basenu Miejskiego od dnia 22 września 2020 r. Ilość miejsc ograniczona! Uczestnicy prelekcji zobowiązani są do zakrycia ust oraz nosa przy pomocy maseczki. Wszyscy pozostali będą mogli obejrzeć relację z prelekcji na żywo w internecie na kanale Kroniki Filmowej Gminy Żarów.

Piknik rodzinny „Drzwi Szeroko Otwarte” (sobota)

Biegi Pojednania w Krzyżowej (sobota)

3 października, kolejny rok z rzędu, w Krzyżowej odbędzie się Międzypokoleniowy Przełajowy Bieg Pojednania. To już 7 edycja wydarzenia. Będzie to zarazem Otwarty Dolnośląski Finał Biegów Przełajowych.

Celem wydarzenia jest uczczenie pojednania polsko-niemieckiego, a w tym roku również uczczenie 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Inicjatywa ma służyć również wspieraniu inicjatyw służących solidarności międzypokoleniowej, pobudzających aktywność fizyczną rodzin, osób starszych, osób nieaktywnych sportowo, społecznie i zawodowo oraz promowanie wolontariatu sportowego.

Szczegóły Biegu znajdują się na plakacie oraz w regulaminie na stronie Fundacji.

Rodzinny piknik charytatywny dla Justyny Ciok (sobota)

Dramatyczna historia 21-latki z Marcinowic poruszyła serca tysięcy ludzi. Ratunkiem dla walczącej z nowotworem Justyny Ciok jest kosztowna terapia genowa. Liczy się każda złotówka, stąd do zbiórki w szczytnym celu dołączają kolejne lokalne społeczności, które organizują charytatywne wydarzenia. Kolejną okazją do wsparcia młodej mieszkanki powiatu będzie piknik charytatywny, który odbędzie się 3 października w Mokrzeszowie.

Charytatywny piknik rozpocznie się o godz. 13.00 na miejscowym boisku. Na uczestników wydarzenia czekać będą licytacje fantów (m.in. lot balonem dla 2 osób, 2 karnety umożliwiające wstęp na wszystkie mecze Górnika Trans EU Wałbrzych rozgrywane w Wałbrzychu w sezonie 2020/2021), występy artystyczne i taneczne, samochody terenowe i motocykle, stoiska gastronomiczne, a także atrakcje dla najmłodszych.

Aktualne informacje o pikniku udostępniane są na stronie społecznościowej sołectwa Mokrzeszów.

48. Rajd Świdnicki-Krause (sobota-niedziela)

64 załogi zgłosiły się do 48. Rajdu Świdnickiego-Krause, trzeciej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się z kolei 14 załóg. Impreza rozpocznie się już w sobotę, 3 października w Świdnicy.

Załogi startujące w 48. Rajdzie Świdnickim-Krause będą miały do pokonania dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 120 kilometrów.

Więcej informacji: strona rajdu, obsada 48. Rajdu Świdnickiego-Krause, utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej.

Mecz II ligi piłkarzy ręcznych: ŚKPR – Trójka (sobota)

Mecz 3. kolejki II ligi piłki ręcznej mężczyzn: ŚKPR Świdnica – Trójka Nowa Sól (sobota, 3 października, godz. 18.00, hala Zawiszów)

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Giełda staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita na świdnicki Rynek i okoliczne ulice w niedzielę, 4 października. Targ zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00. Organizatorzy przypominają o obowiązujących przepisach sanitarnych.

Żarowskie Biegi Strefowe (niedziela)

W niedzielę, 4 października ulicami Żarowa przebiegną uczestnicy 5. Żarowskich Biegów Strefowych, którzy  spróbują swoich sił na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Start i meta zlokalizowane będą na ul. Armii Krajowej. Biegi dla dzieci odbędą się na boisku lekkoatletycznym przy Szkole Podstawowej w Żarowie (ul. 1 Maja 2). Wśród najmłodszych uczestników żarowskiego święta biegowego również zostaną rozlosowane nagrody. Zapisy na dystansie 5 i 10 km zostały zamknięte.

W związku z organizacją imprezy nastąpią utrudnienia w ruchu. Na czas zawodów należy stosować się do obowiązującej tymczasowej organizacji ruchu oraz bezwzględnie stosować się do poleceń służb porządkowych. Przebieg trasy biegu: ul. Armii Krajowej (koło Urzędu Miejskiego), ul. Przemysłowa, ul. Fabryczna, ul. Kwiatowa, Plac Wolności, ul. Hutnicza, ul. Krasińskiego, ul. Gen. Władysława Sikorskiego, ul. Armii Krajowej (meta).

/opr. mn/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułStartuje 4. odsłona Koncertów Ziemi Świdnickiej