Strona główna 0_Slider Cmentarze zamknięte od soboty. Rząd ogłasza nowe obostrzenia w związku z COVID-19

Cmentarze zamknięte od soboty. Rząd ogłasza nowe obostrzenia w związku z COVID-19

2

31 października, 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ponownie zaapelował do seniorów o pozostanie w domach, a przedsiębiorcom zalecił – tam, gdzie to możliwe – wprowadzenie pracy zdalnej. – W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. Mam nadzieję, że w grudniu, a możliwe, że i pod koniec listopada, będziemy mogli już odmrażać niektóre branże – stwierdził szef rządu.

Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko najbliższych parę dni, ale myśleć o tym, co za tydzień, za miesiąc – stwierdził w piątek premier Morawiecki. – Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień przed Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – cmentarze będą zamknięte. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć. Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – przekazał szef rządu.

Mój apel do seniorów – drodzy rodzice, dziadkowie – to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie. Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi i młodzieżą – a jeśli już, to tylko w celu przekazania zakupów w reżimie sanitarnym i dystansie, bo od tego zależy wasze życie – dodał Morawiecki.

Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm – tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa – zaapelował premier.

/mn/

Poprzedni artykułJustyna Ciok rozpoczęła terapię lekową. Wsparcie nadal potrzebne!
Następny artykułJak przygotować eko-hotel dla owadów? Warsztaty w Wierzbnej