Strona główna 0_Slider Blokada ronda w Świebodzicach, przemarsze ulicami Świdnicy i Strzegomia. Protesty przybierają na...

Blokada ronda w Świebodzicach, przemarsze ulicami Świdnicy i Strzegomia. Protesty przybierają na sile [FOTO/VIDEO]

14

Piąty dzień trwają protesty po ogłoszeniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, który odbiera Polkom prawo do aborcji w przypadku letalnych wad płodu. Na ulice polskich miast i miasteczek wyszły dzisiaj tysiące ludzi, głownie młodych. W Świebodzicach przez dwie godziny blokowane było rondo,  w Świdnicy skandujący hasła tłum przeszedł przez całe centrum, blokując ruch na kilku ulicach. Podobna akcja została zorganizowana w Strzegomiu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja przekreśliła trwający prawie 30 lat kompromis w sprawie przypadków, w których dopuszczalne jest przerwanie ciąży i wywołała gwałtowny sprzeciw.

W Strzegomiu czarny spacer rozpoczął się na parkingu nieopodal marketu LIDL, a zakończył przed bazyliką. Zdjęcia pochodzą z fb burmistrza Zbigniewa Suchyty.

W protestach przeważa młodzież, ale nie brak też całych, wielopokoleniowych rodzin i osób z niepełnosprawnymi dziećmi. Od 15.00 do 17.00 trwała blokada ronda przy kościele pw. św. Franciszka w Świebodzicach. Część kierowców nie kryła irytacji, ale nie brakowało również poparcia dla protestu, wyrażanego głośnymi klaksonami. Policja zablokowała wjazd do Świebodzic m.in. z krajowej 35-tki, patrole zawracały samochody jadące w kierunku blokowanego ronda.

W Świdnicy manifestacja rozpoczęła się o godz. 16.00 na Rynku. Pojawiło się kilkaset osób, które chodnikami ulicą Długą przeszły na plac Jana Pawła II. Stąd wyruszył spontaniczny marsz ulicami Długą, przez Rynek i Łukową na plac Grunwaldzki, gdzie uczestnicy weszli na jezdnię i zajęli całą szerokość jezdni, kierując się na ulicę Żeromskiego, potem Kotlarską przez Rynek i Franciszkańską na plac św. Małgorzaty i dalej 1 Maja, Wrocławską i aleją Niepodległości znów na pl. Grunwaldzki i Łukową. Ponad godzinny protest zakończył się w Rynku. Policja nie interweniowała. Spontaniczny przemarsz był monitorowany i zabezpieczany.

Na jutro w Świdnicy zaplanowana jest kolejna forma protestu. Na 19.00 do Rynku skrzykują się panowie, którzy chcą wesprzeć kobiety.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOstre strzelanie AKS-u, cenny remis LKS-u
Następny artykułPiłkarski nokaut w hicie kolejki