Strona główna 0_Slider Będą kolejne miejsca parkingowe przy cmentarzu komunalnym?

Będą kolejne miejsca parkingowe przy cmentarzu komunalnym?

0

Od końca 2019 roku osoby odwiedzające cmentarz komunalny przy ulicy Słowiańskiej mogą korzystać z bocznego placu parkingowego znajdującego się niedaleko skrzyżowania Słowiańskiej z Wielecką. Jak wskazują teraz władze Świdnicy, ma on charakter tymczasowy a postój pojazdów docelowo będzie możliwy na nowym, utwardzonym parkingu. Środki na jego budowę mają zostać zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie miasta.

Przypomnijmy, o budowę nowego parkingu przy cmentarzu komunalnym sąsiadującym z osiedlem Słowiańskim wielokrotnie apelowali mieszkańcy oraz samorządowcy. Na początku października 2019 roku przystąpiono do pierwszego etapu prac, w ramach których za około 85 tys. złotych powstał zjazd z ulicy Słowiańskiej, a także zagospodarowano część terenu z przeznaczeniem na cele parkingowe. Utworzone zostało także nowe wejście, umożliwiające wielu osobom szybsze dotarcie na groby bliskich.

Ponieważ gruntowa nawierzchnia nowego parkingu po opadach deszczu zamieniała się w bajoro, sprawiając problemy zmotoryzowanym, w 2020 roku przeznaczono blisko 100 tys. złotych na utwardzenie tamtejszego terenu. Do tematu nawierzchni placu ostatnio powrócono. – Mieszkańcy skarżą się, że nawierzchnia wykonana z miału kamiennego bardzo intensywnie pyli na nagrobki i ludzi odwiedzających groby bliskich, dlatego mieszkańcy proszą o wyłożenie nawierzchni parkingu trwałym, niepylącym materiałem – stwierdził radny Krzysztof Lewandowski w złożonej interpelacji.

Lokalizacja parkingu, który został wykonany na tyłach cmentarza ma charakter tymczasowy – wyjaśniła w odpowiedzi prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Zasygnalizowała przy tym dalsze plany świdnickiego magistratu dotyczące kwestii parkowania przy nekropolii. – Docelowym miejscem planowanego parkingu jest teren położony bezpośrednio wzdłuż ulicy Słowiańskiej, a obecnie jego jedynym gotowym elementem jest wykonany asfaltowy zjazd z jezdni ulicy Słowiańskiej. Nawierzchnia planowanego parkingu będzie wykonana z asfaltu i kostki betonowej. Wniosek o zabezpieczenie środków na budowę docelowego parkingu będzie uwzględniony w projekcie budżetu na rok 2021. Do czasu powstania nowego parkingu, na obecnym, tymczasowym parkingu rodzaj nawierzchni nie będzie zmieniony. Nadmieniam, że będą prowadzone prace utrzymujące istniejącą nawierzchnię w dobrym stanie – dodała Moskal-Słaniewska.

/mn/