Strona główna 0_Slider Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice, ostrzeżenie przed kolejnymi opadami w powiecie świdnickim...

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice, ostrzeżenie przed kolejnymi opadami w powiecie świdnickim [FOTO/VIDEO]

3

Wójt gminy Marcinowice po nocnych opadach ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Apeluje do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku. W całym powiecie świdnickim strażacy interweniowali już ponad 30 razy. – Cały czas napływają kolejne zgłoszenia – informuje st. kp. Łukasz Grzelak z PSP w Świdnicy.

Bystrzyca w Świdnicy (okolice ul. Sportowej)

Od 13 października dla całego południa Polski obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami. – Na prawie wszystkich stacjach od początku ważności ostrzeżenia zanotowano już sumy opadów od około 30 mm do około 40 mm. Prognozuje się w dalszym ciągu występowanie miejscami umiarkowanych opadów deszczu. Lokalnie zwłaszcza na zachodzie Przedgórze Sudeckiego prognozuje się sumę opadu około 20 mm. Może ulec wydłużeniu ważność ostrzeżenia meteorologicznego – informuje IMGW w porannym komunikacie dla powiatu świdnickiego. Stacja meteorologiczna w Pszennie odnotowała w ciągu ostatniej doby opad w wysokości 46,3 mm.

Ze względu na intensywne i wielogodzinne opady, na rzekach regionu przekroczenie stanu alarmowego odnotowano (stan na 14 października, godz. 8.45) na Pełcznicy w Świebodzicach, na Bystrzycy w Kraskowie, a także na Piławie w Mościsku. Stan ostrzegawczy wskazuje wodomierz na Strzegomce w Łażanach. – Przekroczone są stany alarmowe na Bystrzycy, Piławie i wszystkich dopływach. Jest to spowodowane nie tylko dużymi opadami, ale również – w przypadku Bystrzycy – zrzutami z Jeziora Bystrzyckiego. Jeżeli jeszcze w jednej gminie, oprócz Marcinowic, ogłoszony zostanie alarm przeciwpowodziowy, wtedy ogłoszony zostanie alarm dla całego powiatu świdnickiego. Na razie taka decyzja nie zapadła – mówi Piotr Dębek, rzecznik świdnickiego starostwa.

W związku z podtopieniami piwnic i budynków od rana strażacy z terenu powiatu interweniowali m.in. w Strzelcach, Świdnicy, Krzyżowej, Olszanach, Gołaszycach, Witoszowie Dolnym, Wirach i Witkowie.

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice

Ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową oraz prognozowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywnymi opadami deszczu, wójt Gminy Marcinowice wprowadza alarm przeciwpowodziowy. Mieszkańców prosimy o zabezpieczenie swojego dobytku przed lokalnymi podtopieniami oraz o śledzenie alertów pogodowych – zaapelowano. Wszelkie przypadki zagrożeń powodziowych należy zgłaszać do: Urząd Gminy w Marcinowicach (tel. 74/85-85-226 wew. 33), wójt Gminy Marcinowice (całodobowy numer telefonu: 518-421-632).

Komunikat UG Marcinowice z godz. 8.30: „Stany wód podniesione są na wszystkich ciekach wodnych w gminie – Strzelce, Szczepanów, Zebrzydów, Wiry, Śmiałowice, Mysłaków, Krasków, Tąpadła, Wiry, Wirki, Chwałków. Mieszkańców Strzelec, Szczepanowa prosimy o zabezpieczenie swojego mienia, przeniesienie go na wyższe piętra, przeparkowanie samochodów. W razie zagrożenia prosimy niezwłocznie dzwonić pod nr alarmowy 112 lub bezpośrednio na nr alarmowy gminy Marcinowice 518 421 632, centrala rozdysponuje jednostki do wsparcia. Cały czas działają wszystkie jednostki OSP Gminy Marcinowice – zabezpieczają worki z piaskiem w najbardziej zagrożonych miejscach”.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij na [email protected]

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij na [email protected]

/red./

Poprzedni artykułMobilna reklama w postaci pendrive’a
Następny artykułNowy plik JPK-V7 – zmiany dla przedsiębiorców