Strona główna Artykuł sponsorowany Nowy plik JPK-V7 – zmiany dla przedsiębiorców

Nowy plik JPK-V7 – zmiany dla przedsiębiorców

0

Początek października przyniósł wiele zmian dla przedsiębiorców. Wprowadzenie nowych regulacji skutkuje koniecznością dostosowania swojej firmy do obowiązujących przepisów. Warto pamiętać o dokumentacji, która wystawiana jest w programie do fakturowania. Jesień 2020 to nowy plik JPK_V7, kody GTU i procedury do JPK. Jak mieć nad tym kontrole?


 
Czym jest nowy plik JPK?
Plik JPK_V7 to nowy plik JPK, który zastąpił wcześniej obowiązujący plik JPK_VAT. Jest to dokument, który informuje o przeprowadzonych przez przedsiębiorcę transakcjach sprzedażowych i zakupowych. Nowy JPK V7 składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Pierwsza z nich, czyli część ewidencyjna przypomina dotychczas przygotowywany plik JPK_VAT. Druga część deklaracyjna to pozycje, które do tej pory przedsiębiorca wykazywał w deklaracji VAT. Od 01.10.2020 roku właściciele firm w zależności od sposobu rozliczeń z Urzędem Skarbowym mogą przygotować plik JPK_V7K lub JPK_V7M. Pierwszy dotyczy rozliczeń kwartalnych, drugi miesięcznych.

Program do JPK
Fakturowanie w firmie często kojarzy się ze żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Nie musi jednak tak być. Wystarczy wyposażyć przedsiębiorstwo w dobry program do fakturowania. Do tego warto zwrócić uwagę żeby posiadał możliwość generowania plików JPK takich jak: JPK_V7, JPK_FA czy JPK_MAG. Przykładem oprogramowania do faktur, który pozwala szybko i bezpiecznie przygotować pliki JPK jest Faktura Small Business Handel od Mega-Tech. To program, który można za darmo przetestować. Oprogramowanie zostało przygotowane dla małych i średnich przedsiębiorstw. Łatwo wystawia się w nim faktury, dodaje do bazy kontrahentów czy oznacza dokumenty, tak by móc je w przyszłości szybko znaleźć. Do tego program posiada funkcje magazynowe umożliwiający wygenerowanie dokumentów magazynowych. Użytkownik przygotuje w nim również plik JPK_V7 z deklaracją.

Kody GTU w programie do fakturowania
Oprócz zmian w zakresie JPK wprowadzono również nowe oznaczenia towarów i usług zgodnie z klasyfikacją kodów GTU, czyli grup towarowo-usługowych. Wyróżnia się 13 grup, z których pierwsze 10 przypisuje się towarom. Na przedsiębiorców został nałożony obowiązek weryfikacji czy podczas zawieranych transakcji towary bądź usługi podlegają pod wykazane grupy GTU. Jeżeli tak, wówczas zachodzi konieczność oznaczenia takiej grupy na fakturze. Program do fakturowania Faktura Small Business Handel pozwala przypisać kody GTU do faktur. Dodanie ich jest bardzo proste. Wystarczy wejść w edycje wystawionego dokumentu, bądź podczas przygotowania nowej faktury wybrać odpowiedni kod w okienku edycji. Zaznaczony kod będzie widoczny w podglądzie wydruku na zapisanym dokumencie.

Chcąc wystawiać plik JPK_V7 można na przykład przetestować program Faktura Small Business Handel. To proste narzędzie do pracy w firmie, które sprawdzi się w codziennym fakturowaniu.

/Artykuł sponsorowany/