Strona główna 112 58-latek kradł prąd

58-latek kradł prąd

0

Nawet do 5 lat więzienia grozi 58-letniemu mieszkańcowi Świdnicy, który próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączył się do instalacji elektrycznej.

zdjęcie ilustracyjne

13 października funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą świdnickiej komendy, realizując ustalenia własne, wraz z pracownikami jednego z dostawców energii elektrycznej “odwiedzili” 58-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego i ujawnili nielegalnie przyłącza do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Tym sposobem 58-latek doprowadził prąd do swojego mieszkania – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kradzież prądu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – dodaje Ząbek.

Rzecznik świdnickiej komendy przypomina przy tym, że nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, co z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem – nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

/KPP Świdnica, opr. mn/