Strona główna 0_Slider Masz wielkie serce i chcesz pomóc osobom w potrzebie? Zostań wolontariuszem Szlachetnej...

Masz wielkie serce i chcesz pomóc osobom w potrzebie? Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki!

0

Osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, rodziny, w których brak wystarczającej ilości sprzętu wyklucza dzieci nie tylko z nauki zdalnej, ale też z rozrywki i integracji z rówieśnikami, tak ważnej w młodym wieku, osoby, które nagle utraciły pracę, a także mali przedsiębiorcy. To grupy osób najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Między innymi do nich dotrzeć z mądrą pomocą chce w tym roku Szlachetna Paczka – jeden z największych programów społecznych w Polsce. Dwudziestej edycji akcji nie uda się jednak zrealizować bez wsparcia wolontariuszy!

„Dzięki Tobie!” to hasło przewodnie kampanii, która zachęca do wstępowania w szeregi wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. By w kolejnych edycjach obu programów potrzebujący mogli otrzymać właściwe wsparcie, potrzeba łącznie ponad 12 tys. ochotników. Organizatorzy kampanii rekrutującej wolontariuszy oddali głos osobom, których życie zmieniło się dzięki udziałowi w obu programach społecznych, by pokazać, jak doniosła rola czeka tych, którzy zdecydują się wstąpić w szeregi Paczki lub Akademii: „Dzięki Tobie odzyskałem wiarę w ludzi” – przekonuje pan Bogusław zmagający się z niepełnosprawnością, „Dzięki Tobie uwierzyłam w siebie” – mówi Ola, podopieczna Akademii Przyszłości.

W zeszłym roku w ramach Szlachetnej Paczki pomoc otrzymały 14 562 rodziny, a 1 650 dzieci, podopiecznych Akademii Przyszłości, miało możliwość uwierzyć w siebie. To wszystko dzięki 11 104 wolontariuszom, bez których pomoc dla potrzebujących i systemowe wsparcie dzieci w wieku szkolnym nie byłyby możliwe. W tym roku organizatorzy planują otworzyć aż 628 rejonów Szlachetnej Paczki, w których wolontariusze dotrą do historii 30 tys. potrzebujących rodzin

Szlachetna Paczka będzie w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pandemia niespodziewanie wpłynęła na nasze życie, a dla naszego społeczeństwa stała się wyzwaniem na wielu płaszczyznach. Główny impet przyjęły obszary związane ze zdrowiem i służbą medyczną. Już teraz analizy wskazują jednak, że wirus wpływa tak na nasze zdrowie, jak i portfele – wskazują przedstawiciele Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Kryzys ten niewątpliwie spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa. Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. – to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem – analizuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. – Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi, młodzi pracownicy bez doświadczenia – dodaje prof. Szarfenberg.

Zostając wolontariuszem, możesz sprawić, że ten trudny rok 2020 skończy się szczęśliwie dla rodzin i samotnych osób w potrzebie. Nie pozwól, aby ktoś, kto miał mniej szczęścia, został sam – zachęcają organizatorzy. Na stronie Szlachetnej Paczki dostępne są dalsze informacje o wolontariacie. Tam również można zgłosić swój udział. Wolontariusze poszukiwani są także w Świdnicy – zgłoszenia przyjmowane są zarówno przez stronę akcji, jak również bezpośrednio u lidera regionu (Karolina Paździora, +48 881 220 755).

/Szlachetna Paczka, Stowarzyszenie Wiosna, opr. mn/