Strona główna 0_Slider Zielona strona Świdnicy. Niegdyś strzelnica wojskowa, teraz półdziki park

Zielona strona Świdnicy. Niegdyś strzelnica wojskowa, teraz półdziki park [FOTO]

1

Chociaż jest największym parkiem w mieście i znajduje się między dwoma dużymi osiedlami, niewielu mieszkańców wybiera go na miejsce spacerów, a mało kto decyduje się na zejście z głównych ścieżek. Od lat Strzelnica pozostaje parkiem półdzikim, jednak co pewien czas powracają pomysły na jego rewitalizację i zagospodarowanie.

Teren o powierzchni 16,5 ha służył w przeszłości za strzelnicę kawalerii i artylerii. Strzelnica broni długiej powstała około 1880 roku i pierwotnie składała się kilku długich torów strzeleckich. Z kolei strzelnica broni krótkiej wybudowana została w okresie międzywojennym, rozszerzając możliwości dotychczasowej strzelnicy broni długiej. [1] Po II wojnie światowej miejsce to było wykorzystywane przez stacjonujące w mieście wojska radzieckie. W latach 60. ubiegłego wieku służby więzienne, policja, czy straż przemysłowa ćwiczyła tam strzelanie.

Pamiątką po dawnych czasach funkcjonowania strzelnicy jest obecnie jedynie nazwa parku oraz ruiny obiektów strzelniczych.

Strzelnica oraz jej sąsiedztwo gościły niegdyś wiele imprez masowych. Odbywały się tam szkolne zawody strzeleckie i zajęcia w ramach przysposobienia obronnego. Na przyległym do parku terenie, na którym mieści się obecnie centrum handlowe, gościły również wesołe miasteczka i cyrki.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo Osiedla Młodych i Osiedla Zawiszów, wielu mieszkańców sugerowało, by przeprowadzić rewitalizację Strzelnicy i przeistoczyć ją w teren rekreacyjny. Dwa lata temu propozycję podjęcia działań mających na celu uporządkowanie parku oraz rozważenie budowy edukacyjnej ścieżki przyrodniczej, parku linowego lub strzelnicy sportowej zgłosił radny Marcin Paluszek. W odpowiedzi prezydent Świdnicy wyjaśniała, że na terenie parku prowadzone są prace związane z bieżącym utrzymaniem, jednak z uwagi na zaangażowanie miasta w rewitalizację pozostałych obszarów parkowych, koncepcja zagospodarowania Strzelnicy nie była wówczas przygotowywana.

Jak stwierdzono w dokumentach planistycznych miasta, drzewostan parku Strzelnica buduje „lipa drobnolistna, jesion wyniosły, dąb szypułkowy, kasztanowiec pospolity, buk pospolity, robinia akacjowa, niewielkie ilości świerka pospolitego wiązu szypułkowego i górskiego, brzozy brodawkowatej. Cechuje go silnie rozwinięty podszyt złożony z bzu czarnego, klonu pospolitego, jesionu wyniosłego, wiązu górskiego i szypułkowego, leszczyny pospolitej, głogu jednoszyjkowego, miejscami rośnie porzeczka alpejska, dereń świdwa, trzmielina pospolita, malina właściwa. W runie rośnie kupkówka Aschersona, wiechlina gajowa, kuklik pospolity, pokrzywa pospolita, podagrycznik pospolity, bluszcz pospolity, jasnota plamista, gajowiec żółty. Przy wejściu od ul. Strzegomskiej znajduje się interesująca aleja jesionowo-kasztanowcowa, obwody pni niektórych drzew przekraczają 300 cm„.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

zdjęcia archiwalne z zasobów portalu “Świdnica – Moje Miasto / Świdnickie Archiwum Cyfrowe”

Poprzedni artykuł502 nowe zakażenia w Polsce. Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku i w powiecie?
Następny artykułOstatnie dni letniej aury? Świdniczanie korzystają z pięknej pogody [FOTO]