Strona główna 0_Slider Wkrótce koniec problemów z poruszaniem się po Centrum Przesiadkowym? Windy czekają na...

Wkrótce koniec problemów z poruszaniem się po Centrum Przesiadkowym? Windy czekają na serwisanta

3

W najbliższym czasie ma zostać przywrócone działanie dwóch wind znajdujących się na terenie świdnickiego Centrum Przesiadkowego, bez których przemieszczanie się między dworcem Świdnica Miasto, kolejowymi peronami i dworcem autobusowym jest problematyczne dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami oraz podróżnych z ciężkimi bagażami. Oczekujemy na uruchomienie wind przez serwisanta – tłumaczy Maria Florczak z Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy.

Problem niesprawnych wind w Centrum Przesiadkowym świdniczanie zasygnalizowali w ubiegłym tygodniu. – Niejednokrotnie podróżując szynobusem obserwowałam pasażerów wysiadających na peronie drugim z ciężkimi bagażami lub wózkami dziecięcymi, którzy podchodzą do windy i z rozczarowaniem stwierdzają, że jest to tylko atrapa. Jako rodzic często podróżujący z małym dzieckiem, decyduję się na przekroczenie torowiska w miejscu, które oznakowane jest zakazem przejścia, narażając się przy tym na mandat i niebezpieczeństwo. W takich momentach myślę o osobach niepełnosprawnych, które – jak sądzę – spotykają się z tym problemem przyjeżdżając do Świdnicy. Schody, którymi zmuszeni są schodzić, a następnie wchodzić osoby na wózkach inwalidzkich są barierą architektoniczną, której nie są w stanie samodzielnie pokonać – wskazywała jedna z mieszkanek.

Jak tłumaczył Edward Świątkowski, kierownik prewencji świdnickiej Straży Miejskiej, do usterek i unieruchomienia wind znajdujących się na terenie Centrum Przesiadkowego bardzo często dochodzi z powodu dewastacji. Na taką przyczynę wskazuje również Miejski Zarząd Nieruchomości. – Problem niesprawności wind na terenie Centrum Przesiadkowego w Świdnicy trwa od początku oddania w/w obiektu do użytku, co głównie spowodowane jest przejawami chuligaństwa. Częste dewastacje wind powodują konieczność zamawiania specjalistycznych części do naprawy wind, co wydłuża okres przestoju wind. W ostatnim czasie w jednej z wind (przy dworcu autobusowym) został wyrwany cały panel sterujący, natomiast w windzie znajdującej się w środkowej części tunelu zostały wyrwane dwa przyciski sterujące. Naprawa jednej z wind kosztowała ok. 20 tys. złotych – wskazuje Maria Florczak, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości.

MZN zajął się również usuwaniem obecnej awarii. – Oczekujemy na uruchomienie wind przez serwisanta. Dźwigi zostaną oddane do użytku w najbliższym czasie – dodaje Florczak.

Przypomnijmy, budowa centrum przesiadkowego kosztowała ponad 25 mln złotych, z czego 13,8 mln złotych pokryła dotacja unijna. Za te środki w pierwszej kolejności został odrestaurowany dworzec kolejowy Świdnica Miasto, plac przed dworcem oraz ulica Dworcowa. W kolejnym etapie zaadaptowano budynek przy ulicy Kolejowej na dworzec autobusowy, powstały wiaty i drogi manewrowe, zmodernizowano część ulicy Kolejowej. Najwięcej problemów przysporzyły podziemne tunele, które łączą oba dworce. Budowa drugiego przejścia wymagała dopłacenia ponad miliona złotych. W podziemnych przejściach są trzy dźwigi.

/mn/