Strona główna 0_Slider Wieżyczka w Parku Młodzieżowym do odbudowy. Projektanci przedstawili, jak będzie wyglądała

Wieżyczka w Parku Młodzieżowym do odbudowy. Projektanci przedstawili, jak będzie wyglądała

1

Trwa modernizacja Parku Młodzieżowego, w ramach której do tej pory zlecono remont parkowych alejek, montaż ławek, oświetlenia i monitoringu, a także wykonanie robót związanych z pielęgnacją drzew. W planach jest również odbudowa charakterystycznej wieżyczki, stanowiącej centralny punkt parku. Właśnie przedstawiono efekty pracy projektantów, którym zlecono przygotowanie wymaganej dokumentacji.

Altana i fontanna w Parku Młodzieżowym (fot. N.N., kolekcja portalu „Świdnica – Moje Miasto”)

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. W marcu 2019 roku świdnicki magistrat zlecił wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę „tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”, przeznaczając na ten cel ponad 66 tys. złotych.

Pod koniec sierpnia Autorskie Biuro Projektów „a” S.C., któremu zlecono wykonanie projektu, zaprezentowało efekty swojej pracy. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wylicza Anna Baran z biura projektowego, udostępniając za pośrednictwem mediów społecznościowych sporządzony model przestrzenny odtworzenia wzgórza z belwederem i fontannami, rzut wzgórza oraz elementy projektu samego belwederu. Jak dodaje, przygotowany projekt został złożony u konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, w ramach wartej ponad 9 mln złotych rewitalizacji parkowego terenu o powierzchni około 11 hektarów przewidziano remont i przebudowę alejek, montaż 50 ławek i 50 śmietników, budowę toalety w okolicy wieżyczki, ustawienie poidełka dla zwierząt i ludzi, zamontowanie siedzisk na murkach znajdujących się na terenie dawnego kortu tenisowego, ustawienie 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, montaż 15 kamer monitoringu, a także wykonanie prac pielęgnacyjnych drzew, polegających na wykonaniu wiązań linowych oraz cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych.

W najbliższym czasie w parku nie będzie prowadzonej wycinki drzew. O zmianę skali planowanych cięć od wielu miesięcy walczyła grupa świdniczan, wspierana przez Federację Arborystów Polskich. W marcu 2020 roku miasto wycofało złożone wcześniej wnioski o zgodę na usunięcie drzew i rozpoczęło prace nad nową dokumentacją w tym zakresie.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKolejne „nakrętkowe” serca stanęły w Świdnicy
Następny artykułZ mapą po zakątkach Parku Centralnego. Zbliżają się mistrzostwa Świdnicy w biegu na orientację