Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Park Centralny

Świdnica wczoraj i dziś. Park Centralny

3

Miasto żyje, zmienia się, czasem aż nie do poznania! Często jednak wydaje się, jakby czas stanął w miejscu. Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. W tym odcinku fontanna w Parku Centralnym.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto.

Fot. Władysław Orłowski.
Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Park Centralny (w latach 1949-1956 park Jedności Robotniczo-Chłopskiej) pomiędzy ulicami Śląską, Pionierów Ziemi Świdnickiej (w latach 1945-2005 ulica Pionierów), Sprzymierzeńców i placem Ludowym; w parku część ulicy Lipowej – ok. 1978 r.
Największa z parkowych fontann. Za podstawę metalowej “misy” posłużył granitowy cokół z pomnika Króla Prus Fryderyka II Hohenzollerna zwanego Wielkim, który do 5 sierpnia 1945 roku stał na zachodniej pierzei Rynku. Po rewitalizacji parku w 2018 roku cokół ponownie wykorzystano – obecnie stanowi on element małej architektury w pobliskim skalnym ogrodzie.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki