Strona główna 0_Slider Po przerwie krew znów można oddać w Świdnicy. Akcja poboru już w...

Po przerwie krew znów można oddać w Świdnicy. Akcja poboru już w czwartek

1

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ponownie zwraca się z apelem o oddawanie krwi. Obecnie na niskim poziomie są zapasy aż siedmiu grup krwi. W przyszłym tygodniu, po dwutygodniowej przerwie, ekipa wyjazdowa RCKiK ponownie zjawi się w Świdnicy i będzie czekać na krwiodawców w budynku byłego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 15 września 2020 roku przedstawionych przez wałbrzyskie RCKiK, w regionie niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh+, B Rh-, 0 Rh+, 0 Rh- oraz AB Rh+, a jedynie w przypadku krwi grupy AB Rh- zapasy są średnie.

Na niekorzystną sytuację dodatkowo wpłynąć mogła decyzja o odwołaniu wyjazdowych akcji organizowanych przez RCKiK. Podjęto ją po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników Centrum uczestniczącego w akcji poboru krwi, która odbyła się 29 sierpnia w Lubawce.

Po dwutygodniowej przerwie akcje wyjazdowe zostały wznowione. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza krwiodawców do wizyty w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21). Akcja oddawania krwi odbędzie się w czwartek, 17 września w godzinach 9.00-13.00.

Krew może oddać osoba zdrowa, od 18 do 60 roku życia, ważąca pow. 50 kg, wypoczęta, nawodniona, po lekkostrawnym posiłku.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet z tym, że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Dawcom przysługuje ekwiwalent w postaci 9 czekolad oraz zwolnienie z pracy lub szkoły w dniu poboru.

/asz/