Strona główna 0_Slider Ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Świdnicki program szczepień dla seniorów czeka na...

Ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Świdnicki program szczepień dla seniorów czeka na ostateczne uzgodnienia

4

Epidemia koronawirusa oraz zbliżający się sezon jesienny spowodowały zwiększenie zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie. Do zaszczepienia się zachęcają epidemiolodzy i przedstawiciele resortu zdrowia, a dodatkową zachętę ma stanowić wpisanie na listę leków refundowanych szczepionek dla dzieci i seniorów. Coraz więcej osób dopytuje również o możliwość skorzystania ze znanego z ubiegłych lat świdnickiego programu bezpłatnych szczepień dla mieszkańców powyżej 60 roku życia. Szczegóły dotyczące jego realizacji powinny zostać przedstawione w drugiej połowie września.

Nadchodzi okres jesienny, dlatego apelujemy, aby szczepić się przeciw grypie. To jest okres, kiedy niestety wirus grypy także w tym roku nam nie odpuści – zaapelował pod koniec sierpnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak stwierdził, połączenie okresu grypowego z nasileniem zachorowań na COVID-19 jest niebezpieczne, bo trudno będzie lekarzom rozpoznawać te choroby ze względu na zbliżone objawy. – Pierwsze objawy są bardzo podobne, więc bardzo trudno będzie lekarzom pierwszego kontaktu odróżnić, co jest koronawirusem, a co jest infekcją grypową. Dlatego apelujemy o to, byśmy się szczepili przeciw grypie – podkreślił Kraska.

Dodatkową zachętą do zaszczepienia się ma być też dopisanie szczepionek przeciw grypie do listy leków refundowanych. Tym samym z bezpłatnej szczepionki będą mogli skorzystać seniorzy powyżej 75 roku życia. Częściowo (50%) refundowane będą szczepienia dzieci w wieku od 3 do 5 lat, dorośli powyżej 65 roku życia, a także osoby do 65 roku życia cierpiące na choroby współistniejące (m.in. cukrzycę, niewydolność układu oddechowego, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek).

Wzmożone zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie odnotowano w świdnickich przychodniach. – Mamy bardzo dużo pytań na ten temat i zainteresowanie jest nieporównywalnie większe niż w ubiegłych latach. Dawniej musieliśmy wręcz namawiać do szczepień – mówią przedstawiciele Centrum Usług Medycznych “Eskulap” w Świdnicy. Medycy przypominają przy tym, że mieszkańcy chcący zaszczepić się komercyjnie powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Oceni on, czy w danym przypadku nie występują przeciwwskazania do wykonania szczepienia, wypisze receptę, a także wystawi stosowne zlecenie do gabinetu zabiegowego. Problemem może być jednak dostępność szczepionek – w świdnickich aptekach dostępne są jedynie pojedyncze sztuki.

Mieszkańcy dopytują również o świdnicki program bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 60 roku życia, który jest realizowany od 2017 roku. W ubiegłym roku na ten cel zaplanowano blisko 20 tys. złotych, umożliwiając zaszczepienie się 400 świdniczanom. Podobna ma być skala tegorocznej edycji programu. Najpierw jednak konieczne jest poczynienie stosownych ustaleń między Urzędem Miejskim w Świdnicy a realizatorem programu – przychodnią “Eskulap”, co ma związek ze wzrostem cen szczepionek. Gdy tylko ów ustalenia zostaną zakończone, informacja dotycząca realizacji programu darmowych szczepień zostanie ogłoszona na stronie internetowej przychodni oraz w formie plakatów, które zostaną przekazane do innych przychodni w mieście.

/mn/