Strona główna 0_Slider Młodzież, rodzina i nowe powołania wśród priorytetów biskupa Mendyka. W sobotę ingres

Młodzież, rodzina i nowe powołania wśród priorytetów biskupa Mendyka. W sobotę ingres

0

Przy udziale abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, duchowieństwa, przedstawiciela Kancelarii Prezydenta, a także zaproszonych gości w najbliższą sobotę odbędzie się ingres biskupa Marka Mendyka. Ze względu na trwającą epidemię wierni będą mogli śledzić przebieg uroczystości wyłącznie za pośrednictwem transmisji internetowej oraz na telebimie, który stanie przed świdnicką katedrą.

Przypomnijmy, 31 marca 2020 roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka, który przyjął rezygnację bp. Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego i mianował nowym ordynariuszem dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka. Chociaż kanoniczne objęcie przez niego posługi nastąpiło już 23 kwietnia, uroczyste objęcie władzy nad diecezją zostało przełożone na późniejszy termin ze względu na ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii. Pod koniec sierpnia ogłoszono, że ingres nowego biskupa świdnickiego odbędzie się 12 września.

Ingres biskupa do katedry jest okazją do tego, żeby biskup nie tylko przedstawił się swoim wiernym, ale także, aby podczas wspólnotowej uroczystości przedstawił pewien program misji, którą za mocą Pana Boga Ojciec Święty, papież Franciszek mu zlecił. Program jest zawsze jeden i ten sam – to jest Ewangelia, to jest głoszenie Słowa Bożego – mówi bp Marek Mendyk. – Moim zadaniem jest przede wszystkim budzenie wiary, w porę i nie w porę, wobec tych, którzy są i tworzą wspólnotę Kościoła, ale także tych, którzy z różnych powodów oddalili się od tej wspólnoty. Jako pasterz [diecezji] jest szczególnie wymowne, żeby pokazywać drogę, wyznaczać kierunek, ale też chronić przed różnego typu niebezpieczeństwami – wskazuje ordynariusz świdnicki.

Jak dodaje, wśród głównych obszarów, którymi chciałby się zająć jako pasterz diecezji, znalazły się: rodzina, młodzież i troska o powołania. – W tych słowach zamykają się różne grupy i wspólnoty. Zamykają się młodzi ludzie na każdym etapie życia, wiary, doświadczenia wiary. Bardzo bym chciał, aby w tych relacjach z rodzinami, w budowaniu relacji z młodymi ludźmi, było jednoczące centrum, którym zawsze będzie osoba Jezusa Chrystusa – tłumaczy bp Mendyk. – Zmieniają się ludzie, przychodzą inne czasy, jest lepszy lub gorszy klimat do pracy duszpasterskiej, ale zawsze tym jednoczącym centrum ma być nie konkretny człowiek na Ziemi, ale osoba Jezusa Chrystusa. Ludzie się zmieniają, odchodzą, a to centrum jednoczące zawsze pozostaje, dlatego chcemy wspólnotę i wiarę budować właśnie na Chrystusie.

Biskup nie kryje zachwytu świdnicką świątynią, w której odbędzie się jego ingres. – Każdego dnia odkrywam coś nowego. W ogóle jestem pod wrażeniem, gdy chodzi o katedrę. Uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Europie, w Polsce, a na Śląsku już na pewno – zaznacza duchowny. Cieszy go również duma, jaką prezentują mieszkańcy jego rodzinnej Głuszycy. – Nie dziwię się. Gdyby z mojej miejscowości był papież, też chodziłbym dumny.

Ingres biskupa Marka Mendyka rozpocznie się 12 września o godz. 11.00. Przebieg uroczystości będzie można śledzić za pośrednictwem transmisji na stronie diecezji świdnickiej.

Michał Nadolski
[email protected]