Strona główna 0_Slider Krwiodawcy pilnie poszukiwani. Wyjazdowa ekipa RCKiK ponownie zawita do Świdnicy

Krwiodawcy pilnie poszukiwani. Wyjazdowa ekipa RCKiK ponownie zawita do Świdnicy

6

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ponownie zwraca się z apelem o oddawanie krwi. Obecnie na niskim poziomie są zapasy aż siedmiu grup krwi. W przyszłym tygodniu, po dwutygodniowej przerwie, ekipa wyjazdowa RCKiK ponownie zjawi się w Świdnicy i będzie czekać na krwiodawców w budynku byłego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 9 września 2020 roku przedstawionych przez wałbrzyskie RCKiK, w regionie niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh+, B Rh-, 0 Rh+, 0 Rh- oraz AB Rh+, a jedynie w przypadku krwi grupy AB Rh- zapasy są średnie.

Na niekorzystną sytuację dodatkowo wpłynąć mogła decyzja o odwołaniu wyjazdowych akcji organizowanych przez RCKiK. Podjęto ją po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników Centrum uczestniczącego w akcji poboru krwi, która odbyła się 29 sierpnia w Lubawce. – Natychmiast po uzyskaniu tej informacji akcję poboru krwi przerwano i o zaistniałej sytuacji poinformowano Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która wprowadziła procedury dotyczące nadzoru i kwarantanny osób mających styczność z osobą zakażoną – wyjaśnia Ewa Staniórska-Kowalska, p.o. dyrektora RCKiK w Wałbrzychu.

Wiadomo już, że kolejna akcja wyjazdowa odbędzie się w Świdnicy w przyszły czwartek. – Wysłaliśmy SMS-y do naszych krwiodawców, że jeszcze w tym tygodniu nas nie będzie, ale już od przyszłego tygodnia do Świdnicy powraca ekipa wyjazdowa – zapewnia Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa w RCKiK Wałbrzych, zapraszając krwiodawców do wizyty w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21). Akcja oddawania krwi odbędzie się 17 września w godzinach 9.00-13.00.

Z cała mocą należy podkreślić, że oddawanie krwi jest procesem całkowicie bezpiecznym. Na wszystkich etapach oddawania krwi używany jest sprzęt jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Zarówno personel jak i osoby oddające krew mają założone rękawiczki oraz maseczki jednorazowe. Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować. Tylko zdrowy, dorosły człowiek może być źródłem tego niezastąpionego leku. Pomimo pandemii musimy pobierać nadal krew, aby móc nią leczyć i ratować życie – przypomina dyrektor Staniórska-Kowalska.

/mn/

Poprzedni artykułOstatnia szansa, by znaleźć się na liście startowej
Następny artykułPlacówka Fundacji „Serce” czasowo zamknięta. Zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników