Strona główna Artykuł sponsorowany Jednolity plik kontrolny – co warto o nim wiedzieć?

Jednolity plik kontrolny – co warto o nim wiedzieć?

0

Jednolity plik kontrolny ma za zadanie usprawnić działanie organów podatkowych, a także pomóc w ustandaryzowaniu danych elektronicznych przesyłanych do urzędu podatkowego. Dzięki temu zdecydowanie szybciej można przeprowadzać czynności sprawdzające oraz weryfikować wszelkie nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatku VAT. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

  1. Czym jest plik JPK?
  2. Budowa JPK_v7
  3. W jaki sposób skorzystać?
  4. W jakim celu wprowadzono zmiany?

plik JPK

Czym jest plik JPK?

Plik JPK jest zbiorem danych, który zostaje wygenerowany za pomocą systemów informatycznych, które wspierają księgowość przedsiębiorców rozliczających się z podatku VAT. Według przepisów Ordynacji podatkowej, obowiązek przygotowania ksiąg oraz dowodów księgowych występujących w formie pliku JPK, dotyczy podmiotów prowadzących poszczególne struktury przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego. Obowiązek dotyczy więc wszystkich przedsiębiorców będących podatnikiem podatku VAT, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności gospodarczej. Tego rodzaju plik został już wcześniej wprowadzony na terenie innych państw.

Budowa JPK_v7

JPK_v7 składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest część ewidencyjna, w której znaleźć można dane o zakupach i sprzedaży dokonanych w okresie rozliczeniowym. Dodatkowo znaleźć można również informacje dzielące się na obowiązkowe oraz opcjonalne. W pliku znajduje się także część deklaracyjna. Została ona podzielona na pozycje szczegółowe oraz pouczenia. Część deklaracyjna zawiera wszystkie informacje, które wykazywane były we wcześniejszej deklaracji VAT-7/VAT-7K. Nie wszystkie pola będą jednak obowiązkowe.

W jaki sposób skorzystać?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy była comiesięczna wysyłka dokumentu w postaci pliku JPK_VAT. Dotyczy to dużych, średnich i mikroprzedsiębiorstw. Pliki dostarczane są w formie elektronicznej. Wymagane jest również zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub posiadanie profilu zaufanego. JPK_v7 stanowi nową strukturę, która zastąpi dotychczas wykorzystywaną deklarację VAT oraz plik JPK_VAT.

W jakim celu wprowadzono zmiany?

Celem stworzenia nowej struktury było zmniejszenie pracochłonności, która wiązała się ze sprawozdawczością VAT. W nowym pliku znaleźć można dane o zakupach i sprzedaży, a jednocześnie również wszystkie informacje, które do tej pory znajdowały się w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nie będzie wobec tego wymagane tworzenie i wysyłanie osobnych plików dla deklaracji. Jeśli podatnik nie korzysta z pomocy biura księgowego oraz nie ma możliwości dostępu do systemów księgowych, będzie mógł skorzystać z aplikacji opracowanej przez Ministerstwo Finansów – Klient JPK.

Warto podkreślić, że dokonanie poprawnych oznaczeń transakcji w pliku JPK_v7 jest obowiązkowe. Niezastosowanie się do tego obowiązku spotkać może się z przykrymi konsekwencjami. Ustawodawca zastrzegł, iż za niewłaściwie przygotowany plik uniemożliwiający dokonanie odpowiedniej weryfikacji, nałożona może zostać kara grzywny w wysokości 500 zł. Plik JPK jest więc ważnym elementem, o którym należy pamiętać i tworzyć go z zachowaniem dużej staranności. Nie dotyczy to wyłącznie osób, które zwolnione są z podatku od towarów i usług. Zwolnienie odnosi się jednak wyłącznie do okresu objętego zawieszeniem oraz nie dotyczy podatników importujących lub eksportujących usługi.

Choć rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu budzi wiele emocji i wątpliwości wśród podatników i księgowych, warto zainteresować się tym tematem. Obowiązek wysyłki nowej struktury już niedługo wchodzi w życie. Pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie będzie sporym uproszczeniem dla podatników podatku VAT.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo wybuchu gazu przy Wyspiańskiego. Prokuratura: To było celowe działanie. Podejrzany w areszcie
Następny artykułPobili interweniujących policjantów. Dzisiaj tłumaczą się przed prokuratorem